Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Osoby bezdomne w UK bez obywatelstwa brytyjskiego zagrożone deportacją

Osoby bezdomne w UK bez obywatelstwa brytyjskiego zagrożone deportacją
Home Office nie chce ujawnić, ile osób bezdomnych zostało przymusowo wydalonych z Wielkiej Brytanii. (Fot. TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
Dane osobowe kilkudziesięciu osób bezdomnych, niebędących Brytyjczykami zostały udostępnione Home Office w ramach budzącego kontrowersje programu, który może doprowadzić do ich deportacji – podaje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Władze lokalne i organizacje charytatywne zajmujące się kwestią bezdomności udostępniły dane 85 osób bezdomnych dla Home Office w ramach programu, który krytycy opisują jako próbę wciągnięcia tych podmiotów w rządową politykę "wrogiego środowiska" (ang. hostile environment). Home Office nie chce ujawnić, ile osób skierowanych do jego programu wsparcia dla osób bezdomnych (RSSS) od października 2020 r. zostało przymusowo wydalonych z Wielkiej Brytanii.

Według dokumentów uzyskanych przez czasopisma "Liberty Investigates" i "The Observer", skierowania zostały złożone przez 11 samorządów, w tym Gloucester i Leeds, firmę oferującą zakwaterowanie pod nazwą Keystage Housing oraz trzy organizacje charytatywne, z których jedna wycofała się z programu, twierdząc, że chce uniknąć narażania na ryzyko osób bezdomnych.

RSSS ma na celu ustalenie w ciągu 24 godzin, czy osoba nocująca na ulicy bez dokumentów posiada status imigracyjny, który pozwala jej na dostęp do pomocy publicznej, takiej jak na przykład wsparcie mieszkaniowe. Osoby, którym udowodniono, że nie mają podstawy prawnej do pozostania w Wielkiej Brytanii, mogą zostać usunięte z kraju dobrowolnie lub przymusowo.

James Tullett, dyrektor generalny organizacji charytatywnej Ramfel, która wspiera migrantów pozbawionych środków do życia i nie uczestniczy w programie RSSS, twierdzi, że fakt, iż Home Office nie wyeliminowało groźby deportacji wśród osób objętych programem, sprawił, że nie można mu ufać i że jest to "marnowanie pieniędzy podatników".

Program był realizowany pilotażowo przez Home Office od 2018 r. do czasu, gdy dziennik "The Observer" ujawnił, że jest on częścią tajnej strategii zmierzającej do deportacji osób bezdomnych po uzyskaniu ich danych osobowych bez ich zgody. Po zaskarżeniu przez organizację Public Interest Law Centre program został ponownie uruchomiony we wrześniu 2020 r. z nowym wymogiem dotyczącym konieczności uzyskania "w pełni świadomej zgody" osób bezdomnych.

Eksperci poddali jednak w wątpliwość możliwość uzyskania takiej zgody, biorąc pod uwagę sytuację osób bezdomnych, ich problemy, bariery językowe i dysproporcje sił między nimi a organizacjami, które mają im pomagać.

W odpowiedzi na prośbę o udostępnienie informacji, gminy i organizacje charytatywne ujawniły, że 49 spośród zgłoszonych bezdomnych nie zostało deportowanych, jednak co stało się z pozostałymi 36 osobami, pozostaje tajemnicą. Keystage Housing, organizacja pomagająca osobom bezdomnym, która współpracuje z władzami miasta Luton, skierowała najwięcej, bo 28 wniosków, przy czym rzecznik prasowy oświadczył, że "nie było przypadków usunięcia lub deportacji osób z Wielkiej Brytanii".

Wydaje się, że liczba osób bezdomnych korzystających z programu RSSS okazała się być poniżej oczekiwań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które prowadzi obecnie analizę tego przedsięwzięcia i ma opublikować jej wyniki w tym miesiącu.

Czytaj więcej:

Rośnie liczba młodych bezdomnych w UK

UK: W ubiegłym roku w trakcie pandemii codziennie umierały dwie osoby bezdomne

Anglia: Ponad 274 tys. mieszkańców nie ma dachu nad głową

Czy książę William wykorzysta nieruchomości królewskie na rzecz osób bezdomnych?

W Anglii rośnie skala bezdomności z powodu wzrostu kosztów utrzymania

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama