Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oslo, Berno, Helsinki: Tutaj najłatwiej zachować "work-life balance"

Oslo, Berno, Helsinki: Tutaj najłatwiej zachować "work-life balance"
Mieszkańcy norweskiej stolicy najprawdopodobniej żyją bardziej zrelaksowani niż np. londyńczycy... (Fot. Getty Images)
Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym to dla wielu osób trudna sztuka, szczególnie po dwóch latach pandemii, która wywróciła codzienne przyzwyczajenia do góry nogami. Są jednak takie miejsca na świecie, które szczególnie sprzyjają zachowaniu tej harmonii. Najnowszy ranking wskazuje, że światową stolicą work-life balance jest Oslo.
Reklama
Reklama

Aby wskazać, które miejsca na świecie sprzyjają zachowaniu równowagi między pracą a czasem prywatnym, firma technologiczna Kisi szczegółowo przeanalizowała warunki życia w stu miastach leżących w różnych częściach świata. Pod uwagę wzięto kilkanaście czynników pogrupowanych w trzech kategoriach.

Pierwszą z nich była intensywność pracy, gdzie zwracano uwagę na takie kwestie jak możliwość pracy zdalnej, poziom przepracowania, bezrobocie, inflacja, płatny urlop rodzicielski, długość urlopu. Kolejną kategorią był poziom opieki zdrowotnej, w tym dostęp do opieki psychiatrycznej i wdrożone rozwiązania covidowe. Ostatnim czynnikiem była jakość życia w mieście – tu oceniano zadowolenie z życia mieszkańców, dostęp do kultury, miejsc zielonych, ceny usług i bezpieczeństwo.

Obszerna analiza zebranych danych pokazała, że najbardziej sprzyjającym miejscem do życia i zachowania balansu między pracą a sprawami prywatnymi jest stolica Norwegii. Według zestawienia, w Oslo możliwość pracy zdalnej utrzymuje się na poziomie niemal 42 proc. Ogromna większość mieszkańców Oslo unika przepracowania - zaledwie 11 proc. z nich spędza w pracy zdecydowanie więcej niż 48 godzin tygodniowo.

Swoją wysoką pozycję Oslo zawdzięcza też doskonałemu dostępowi do opieki medycznej i psychiatrycznej, oferowanej minimalnej liczbie dni wolnych, a także czynnikom takim jak bezpieczeństwo, jakość powietrza, dostęp do kultury i terenów rekreacyjnych.

W Bernie też raczej brak pracoholików... (Fot. getty Images)

Tuż za stolicą Norwegii znalazło się Berno. To szwajcarskie miasto wypadło nieco gorzej niż Oslo m.in.: pod względem opieki medycznej i oferowanej liczbie dni wolnych, ale jednocześnie oceniane jest jako bardziej tolerancyjne i bezpieczniejsze, poza tym jest tu szerszy dostęp do pracy zdalnej iniższe bezrobocie.

Równie obiecująco prezentują się Helsinki, które zajęły trzecią pozycję w rankingu. Dostęp do pracy zdalnej utrzymuje się na poziomie niespełna 39 proc., nieco więcej niż w Oslo i Bernie ludzi skarży się na to, że pracuje powyżej 48 godzin tygodniowo. Helsinki mogą za to poszczycić się bardzo wysokim poziomem tolerancji - najwyższym w pierwszej trójce wskazanych miast – i bezpieczeństwem w mieście.

Poza podium znalazły się kolejno: Zurych, Kopenhaga, Genewa, Ottawa, Sydney, Stuttgart i Monachium.

Ostatnie miejsca na liście 100 miast idealnych do zachowania tzw. work-life balance uplasowały się: Kapsztad, Dubaj, Kuala Lumpur, Sao Paulo, Bangkok, Buenos Aires, Montevideo, Hongkong i Memphis. 

Czytaj więcej:

Raport: Londyn trzecim najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem świata

Hong Kong kolejny rok z rzędu najdroższym miastem na świecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama