Menu

Orszaki Trzech Króli 2021 w Polsce w nowej odsłonie

Orszaki Trzech Króli 2021 w Polsce w nowej odsłonie
Coroczny orszak odbędzie się w odrobinę zmienionej formie. (Fot. Getty Images)
Mimo epidemii odbędą się w tym roku Orszaki Trzech Króli w Polsce. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w czterech formach: mini-orszaku, spaceru orszakowego, orszaku kolędowego i orszakowego challenge'u kolędowego - oświadczył Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.
Reklama

W informacji opublikowanej na stronie fundacji Giertych podkreślił wartość kultywowania staropolskiej tradycji organizowania orszaków Trzech Króli proponując nowe formy jego przeprowadzenia.

Jako pierwszy wskazał mini-orszaki. "Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego" - przekazał Giertych. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono. "Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli" - wskazał Giertych. Wspomniał, że tras może być też więcej.

Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją "orszak kolęd". Wydarzenie to miałoby się odbyć 5 stycznia od godz. 17:00 do 20:00. "O godz. 19:00 wszyscy uczestnicy w całej Polsce zaśpiewają kolędę Mędrcy świata, monarchowie" - zapowiedział Giertych.

Czwarty pomysł to "orszakowy challenge kolędowy". "Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy" - wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także świętem Epifanii lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. 

Czytaj więcej:

Stop fajerwerkom w UK: Już ponad 500 tys. podpisów pod petycją

Podczas Wigilii nieświadomie kultywujemy pogańskie zwyczaje

Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

  Komentarze
  • Miałczyński
   18 września, 07:19

   KOMOROWSKI LASY USTAWĄ CHCIAŁ SPRZEDAĆ A DUDA JĄ ZABLOKOWAŁ. Zapraszam do pogoglowania.

  • Janek
   18 września, 08:14

   lubie

  • AntyDebil
   18 września, 09:12

   Kogo to obchodzi... Dopiero wrzesień:)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama