Menu

Oficjalnie: Korea Północna nie weźmie udziału w igrzyskach w Tokio

Oficjalnie: Korea Północna nie weźmie udziału w igrzyskach w Tokio
Północnokoreański rząd boi się o zdrowie swoich sportowców i działaczy. (Fot. Getty Images)
Północnokoreański portal internetowy 'Sport w KRLD' potwierdził dzisiaj, że Korea Płn. nie weźmie udziału w letnich igrzyskach w Tokio z powodu pandemii koronawirusa. Wcześniej o tej decyzji informowała agencja prasowa Korei Płd. Yonhap.
Reklama
Reklama

Portal należący do północnokoreańskiego Ministerstwa Sportu poinformował, że decyzję podjęto na posiedzeniu Narodowego Komitetu Olimpijskiego 25 marca. Podkreślono wówczas, że priorytetowym celem jest "ochrona sportowców przed światowym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez COVID-19".

Komitet Olimpijski Korei Południowej oświadczył, że nie został dotychczas oficjalnie poinformowany o decyzji Pjongjangu, podobnie jak rząd południowokoreański.

Associated Press przypomina, że Korea Północna wysłała 22 sportowców na zimowe igrzyska w Korei Południowej w 2018 r. razem z liczną delegacją osobistości oficjalnych, artystów, dziennikarzy i 230-osobową grupą kibiców.

W delegacji była także wpływowa siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Pozwoliło to na zainicjowanie kontaktów dyplomatycznych w trójkącie Korea Północna - Korea Południowa - Stany Zjednoczone.

Wkrótce jednak kontakty te zamarły, a ostatnia decyzja Pjongjangu - jak podkreśla AP - osłabia szanse na ich ożywienie.

Korea Północna oficjalnie twierdzi, że jest wolna od pandemii koronawirusa; jednak zewnętrzni obserwatorzy poddają to w wątpliwość. Wskazują na słaby system ochrony zdrowia w tym kraju i nieszczelną granicę z Chinami, głównym partnerem gospodarczym.

Igrzyska w Tokio miały odbyć się planowo w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 r. Jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione na rok bieżący i mają się odbyć w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama