Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Odkryto planetę, na której jest mnóstwo wody

Odkryto planetę, na której jest mnóstwo wody
Egzoplaneta TOI-1452 b, jedna z niewielu znanych planet oceanicznych o umiarkowanym klimacie, jest idealną kandydatką do dalszych obserwacji za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. (Fot. Getty Images/NASA)
Czy jest tam woda? Takie pytanie naukowcy zadają za każdym razem, kiedy odkrywają jakąś planetę, bo stwarza to nadzieję na odkrycie jakichś żywych organizmów. Powierzchnię odkrytej właśnie przez astronomów z Montrealu planety TOI-1452 b pokrywa ocean. Oddalona jest od nas o 100 lat świetlnych.
Reklama
Reklama

Jest nieco większa i cięższa od Ziemi i - podobnie jak niektóre księżyce Jowisza i Saturna - jest całkowicie pokryta grubą warstwą wody. Krąży wokół jednej z dwóch małych gwiazd w układzie podwójnym znajdującym się w konstelacji Draco - na tyle daleko od niej, aby móc podtrzymać życie.

Tak opisuje swoje najnowsze odkrycie, egzoplanetę TOI-1452 b, międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Charlesa Cadieux, doktoranta na Uniwersytecie w Montrealu i członka Institute for Research on Exoplanets (iREx).

Jak podaje uczelnia, na trop egzoplanety badaczy naprowadził kosmiczny teleskop NASA TESS, który bada całe niebo w poszukiwaniu układów planetarnych podobnych do naszego. Przekazywany przez TESS sygnał wykazał niewielki spadek jasności co 11 dni, co pozwoliło astronomom przewidzieć istnienie planety o około 70 procent większej od Ziemi.

"Jestem niezmiernie dumny z tego odkrycia, ponieważ dowodzi ono znakomitego poziomu naszych badaczy i oprzyrządowania. To dzięki OMM, specjalnemu instrumentowi zaprojektowanemu w naszych laboratoriach o nazwie SPIRou, oraz innowacyjnej metodzie analitycznej opracowanej przez nasz zespół badawczy, byliśmy w stanie wykryć tę jedyną w swoim rodzaju egzoplanetę" - stwierdził w komunikacie René Doyon, profesor Uniwersytetu w Montralu i dyrektor iREx oraz Observatoire du Mont-Mégantic (OMM).

Gwiazda, wokół której krąży egzoplaneta, TOI-1452, jest znacznie mniejsza od Słońca i należy do układu podwójnego. W tym układzie dwie gwiazdy podobnej wielkości oddalone od siebie o 97 jednostek astronomicznych, czyli mniej więcej 2,5-krotność odległości między Słońcem a Plutonem. Jest to, jak na warunki kosmiczne, odległość na tyle mała, że teleskop TESS widzi je jako pojedynczy punkt świetlny.

Dzięki wnikliwym obserwacjom astronomowie ustalili, że TOI-1452 b krąży wokół TOI-1452. Następnie ponad 50 godzin zajęło im oszacowanie masy planety, która - jak się uważa - jest prawie pięciokrotnie większa od masy Ziemi. Egzoplaneta TOI-1452 b jest prawdopodobnie, podobnie jak Ziemia, skalista, ale jej promień, masa i gęstość sugerują, że bardzo się od niej różni.

Ziemię określa się mianem Błękitnej Planety, bo około 70 proc. jej powierzchni pokrywa ocean. Ale woda stanowi mniej niż 1 proc. jej masy. W przypadku TOI-1452 b może to być nawet około 30 proc. - twierdzą Mykhaylo Plotnykov i Diana Valencia z Uniwersytetu w Toronto, specjaliści od modelowania wnętrz egzoplanet.

Egzoplaneta TOI-1452 b, jedna z niewielu znanych planet oceanicznych o umiarkowanym klimacie, jest idealną kandydatką do dalszych obserwacji za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Znajduje się na tyle blisko Ziemi, że naukowcy mogą mieć nadzieję na zbadanie jej atmosfery. W dodatku znajduje się w tej części nieba, którą teleskop może obserwować przez cały rok.

"Obserwacje Teleskopem Webba będą niezbędne do lepszego poznania TOI-1452 b. Jak tylko będzie to możliwe, zarezerwujemy czas teleskopu, by obserwować ten dziwny i cudowny świat" - zapowiedział René Doyon. 

Czytaj więcej:

NASA pokazała film z zaćmienia Słońca na Marsie

NASA udostępniła kolejne zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama