Menu

Od przyszłego tygodnia trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19

Od przyszłego tygodnia trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19
Osoby, którym zaproponowana zostanie trzecia dawka szczepionki, otrzymają preparat Pfizera. (Fot. Getty Images)
W przyszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii zacznie się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosił minister zdrowia Sajid Javid. Dodał, że możliwe jest przywrócenie niektórych restrykcji, jeśli jesienią i zimą pogorszy się sytuacja epidemiczna.
Reklama
Reklama

Javid dodał w Izbie Gmin, że zgodnie z rekomendacją Wspólnej Komisji Szczepień i Immunizacji (JCVI), możliwość przyjęcia trzeciej dawki będzie zaoferowana ok. 30 mln osób - wszystkim powyżej 50. roku życia, osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające ryzyko, oraz pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pensjonariuszami. JCVI zarekomendowała, by dostały one szczepionkę produkowaną przez firmę Pfizer oraz by podawana ona była co najmniej sześć miesięcy po drugiej dawce.

Podawanie tzw. dawki przypominającej jest częścią przedstawianego przez Javida planu na nadchodzącą jesień i zimę w związku z pandemią. Minister zdrowia podkreślił, że w porównaniu z początkową fazą związek między zakażeniami, hospitalizacjami i zgonami został znacznie osłabiony, ale konieczne jest zachowanie czujności. W ramach tego planu Javid potwierdził, zgodnie z tym, co już ogłosił poprzedniego wieczora, że również od przyszłego tygodnia otwarta zostanie możliwość zapisywania na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat.

Organ JCVI wydał zalecenie, aby zaszczepić trzecią dawką 30 mln osób. (Fot. Getty Images)

Javid poinformował, że jesienią i zimą ludzie będą zachęcani do tego, by spotykać się na otwartym powietrzu oraz by nosić maseczki w zatłoczonych przestrzeniach. Ale dodał, że jeśli sytuacja się pogorszy i publiczna służba zdrowia znajdzie się pod trudną do wytrzymania presją w związku z liczbą chorych, konieczne może być zastosowanie planu B, który przewiduje wznowienie obowiązku noszenia maseczek w niektórych sytuacjach oraz przywrócenie zalecenia pracy z domu, tam, gdzie to możliwe. W ostateczności możliwe byłoby także przywrócenie lockdownu.

Minister zdrowia przekazał też, że jest bardzo prawdopodobne, iż pracownicy służby zdrowia w Anglii będą objęci obowiązkiem szczepień przeciw Covid-19, podobnie jak to już zostało wcześniej postanowione w stosunku do personelu domów opieki.

Czytaj więcej:

Moderna pracuje nad nową szczepionką. Ma chronić przed Covid-19 i grypą jednocześnie

Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed "trudnym sezonem grypowym"

Brytyjska minister: Wymóg posiadania paszportów covidowych powinien być utrzymany

Zimą w UK wrócą maseczki i praca z domu? Orędzie Borisa Johnsona już jutro

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   14 września, 18:09

   Nie ma już nadzeji dla tego kraju, pójdą się szczypać trzecią dawką a za rok 4, 5, 6... porażka

  • Ona
   14 września, 22:19

   Nadziei

  • O nie!
   15 września, 07:42

   Mam 60 lat--nie dam sobie wstrzyknąć 3 dawki--wystarczająco żle się czuję po 2-ch !!!!!

  • Władimir Wladimirowicz
   15 września, 09:12

   Dziesiątej dawki już nie będą mieli komu podać , ponieważ zostaną już tylko niezaszczepieni ,którzy nadal będą odmawiać. To moje prywatne zdanie.

  • Stona
   15 września, 09:52

   Kurde ja jeszcze pierwszej nie otrzymałem a tu już trzecia dawka w drodze

  • Fajnie
   15 września, 10:09

   We francuskich paszporcikach jest miejsce na 8 wpisów takze jeszcze nawet półmetka nie ma.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama