Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Od 2025 roku w Nowym Jorku będą kursować latające taksówki

Od 2025 roku w Nowym Jorku będą kursować latające taksówki
Latające taksówki mają umożliwiać szybki i przyjazny dla środowiska transport. (Fot. Archer)
Firma lotnicza Archer ogłosiła, że za dwa lata produkowane przez nią elektryczne latające taksówki będą obsługiwać pasażerów w Nowym Jorku. Na początek będą latały z centrum miasta do portu lotniczego Newark Liberty. Jak przekazano, powietrzna taksówka omija korki, więc przelot na lotnisko z Manhattanu ma zająć 'mniej niż 10 minut”.
Reklama
Reklama

Archer, kalifornijski producent obiektów latających typu eVTOL, czyli elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania, zobowiązał się w umowie z amerykańskimi liniami lotniczymi United Airlines na dostarczenie 100 takich samolotów śmigłowych o nazwie Midnight.

Każdy - oprócz pilota - może zabrać na pokład 4 pasażerów. Firma zakłada, że 12-wirnikowy Midnight spełni wymogi Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) i zostanie dopuszczony do eksploatacji już w 2024 roku. Rok później samolotowe taksówki będą kursować na linii Newark Liberty - Downtown Manhattan Heliport. Mają osiągać prędkość do 241 km/h.

Firma ogłosiła, że jej taksówka "jest przeznaczona do krótkich podróży na odległość około 20 mil (ok. 32 km), z czasem ładowania około 10 minut pomiędzy nimi". 

Pojazdy pionowego startu i lądowania działają na podobnej zasadzie jak helikoptery. Są jednak od nich znacznie tańsze w eksploatacji, a do tego energooszczędne, znacznie cichsze i bezemisyjne.

Inny producent takich maszyn też deklaruje, że jest już na "ostatniej prostej". Chodzi o firmę Vertical Aerospace, która w połowie września ogłosiła, że ich pojazdy VX4, osiągające w powietrzu prędkość do 320 km/h przy zasięgu do 160 km, zostały wstępnie zamówione przez linie American Airlines, Virgin Atlantic, AirAsia, Japan Airlines, firmę leasingową z Dublina Avolon oraz kilku mniejszych przewoźników oraz sieci hoteli.

Czytaj więcej:

Podróże czarnymi taksówkami w Londynie będą droższe

  Komentarze
  • Nickname girl
   20 listopada 2022, 13:16

   We are coming to Back to the future era😁

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama