Menu

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office
Home Office "po cichu" zmienił prawo związane z aplikowaniem o obywatelstwo. (Fot. Getty Images)
Obywatele UE w Wielkiej Brytanii mogą mieć problemy z otrzymaniem brytyjskiego obywatelstwa - alarmuje dziennik 'The Independent'. Gazeta powołuje się na nowy przepis, który 'po cichu' wprowadziło Home Office, a który zamyka drogę wielu europejskim imigrantom do obywatelstwa.
Reklama

Jak donosi "The Independent", wielu obywateli UE może mieć problem z uzyskaniem brytyjskiego obywatelstwa. "Home Office wprowadza nowe przeszkody, pomimo ciągłych zapewnień typu chcemy abyście zostali" - zauważa gazeta. 

Nowe przepisy, które "po cichu" wprowadzono w ubiegły piątek, nakazują obywatelom UE dostarczyć dodatkowe informacje, które potwierdzą, że na terenie Wielkiej Brytanii przebywali legalnie. Odpowiednie dokumenty muszą dostarczyć nawet te osoby, które wcześniej otrzymały tzw. status osoby osiedlonej (settled status).

Problematyczna jest jednak inna kwestia, na którą zwrócił uwagę dziennik. Pod pojęciem "legalnego pobytu" kryje się bowiem konieczność posiadania dodatkowego ubezpieczenia medycznego na wypadek niezdolności do pracy (comprehensive sickness insurance). 

Do końca okresu przejściowego pozostało już tylko kilka miesięcy. (Fot. Getty Images)

W czasach, gdy wielu imigrantów z UE przyjechało do Wielkiej Brytanii, nie było konieczności posiadania takiego ubezpieczenia. Teraz od jego posiadania Home Office uzależnia wydanie pozytywnej decyzji ws. przyznania obywatelstwa.

Podobny przepis wcześniej próbowała wprowadzić Theresa May dla osób aplikujących o settled status. Po fali krytyki wycofała się jednak z tego pomysłu. 

Grupa The3million, która reprezentuje interesy imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii, nazwała zmiany "druzgocącymi". Zwrócono uwagę, że wiele osób chciałoby uzyskać brytyjskie obywatelstwo, aby odzyskać poczucie bezpieczeństwa, a nowe prawo uniemożliwia pozytywne przejście aplikacji.

Jak podkreśla gazeta, przepis nie musi być egzekwowany od każdego imigranta UE, ale to oznacza, że wnioski będą rozpatrywane "w zależności od tego, jak podejdzie do nich aktualny urzędnik". 

Warto również dodać, że sama aplikacja o obywatelstwo kosztuje 1 300 funtów. Kwota ta nie jest zwracana, jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.

Czytaj więcej:

Brexit: Ważą się losy imigrantów o niskich kwalifikacjach

Polacy wcale nie uciekają z Londynu

  Komentarze
  • Greg
   29 maja, 17:56

   bedzie motywacja aby kopnac w dupe raz na zawsze anglie !!!!!

  • Przemko
   29 maja, 18:20

   brawo b-londynek! DWA TYGODNIE po fakcie zauważyliście, że coś się zmieniło. coś co akurat i mnie dotyka. ale ja o tym dowiedziałem się już dawno - bo wy byliście zajęci wypisywaniem bredni o jakiejś megan i innymi bzdurami. BRAWO!

  • Ja
   29 maja, 18:35

   To chyba jednak trochę tych Polaków ubyje i o Rumunach nie wspomnę

  • Obywatel UK
   29 maja, 18:41

   A TO JEST NIEPRAWDĄ ŻE NIE MÓWILI MÓWILI JESZCZE W ZESZŁYM ROKU ZE TEN PRZEPIS WPROWADZĄ ABY EUROPEJCZYK NIE BYŁ OBYWATELEM TYLKO DRUGIEJ KATEGORII I TERAZ MAMY TEGO DOWÓD NA DODATEK DOCHODZI TRAKTOWANIE PRZEZ AZJATÓW WSZYSCY ONI BĘDĄ MIEĆ PRAWO ALE EU OBYWATELE NIE CZY KTOŚ W TYM KRAJU JESZCZE CHCE MIESZKAĆ ?? TAK PYTAM ?? NIE ZDZIWIĘ SIĘ JAK NASTĘPNYM KROKIEM BĘDZIE ZABIERANIE OBYWATELSTWA EUROPEJCZYKOM.

  • Emigrant
   29 maja, 19:03

   Wszędzie dobrze, gdzie Nas niema. Faktem jest że nigdy nie przeszło mi na myśl obywatelstwo za £1300. Jeśli było by za mniejsze pieniądze być może choć robi się tu coraz mniej ciekawe.

  • Estrela82
   29 maja, 19:08

   I zaczynają się schody. A za 5 lat SS-tatusem będzie można się "podetrzec". To jest 5-letnie zabezpieczenie rządu żeby jeszcze "wykorzystać" imigrantów, a potem kopnac w d.... jak już się odbija, po szoku brexitowym. Taka poduszka powietrzna! Jakby wszyscy wyjechali na raz to nie miałby kto robić, a tak to będzie stopniowo... taka pięciolatka angielska.

  • Dawidd
   29 maja, 19:48

   Coś się wymyśli. Ważne że dzieciaki mają prawo do obywatelstwa. Bo to dla nich tu jesteśmy w większości z nas. Ale mówta i piszta co chceta. Pozdro

  • Tom
   29 maja, 20:01

   Najgorsze co można zrobić to dać władzę urzędnikom. Polska przerabiała to za czasów PRL. Jak to możliwe by to urzędnik decydował? Temu dam, a temu nie. To powinno być jasno określone przez przepisy, a nie widzi mi się urzędnika.

  • Obserwator
   29 maja, 20:57

   Jestem Polakiem i zawsze nim będę , jestem z tego dumny. W Wielkiej Brytani jestem tylko gościem.
   Kiedy Gospodarz otwiera drzwi przed Gościem to należy przez nie wejść , a kiedy Gospodarz wyprasza swojego Gościa i zamierza zamknąć swoje drzwi , należałoby nie protestować lecz po prostu wyjść , bo Gość to tylko Gość a nie Gospodarz który u siebie dyktuje warunki

  • Teodor
   29 maja, 21:35

   Jezeli to prawo rzeczywiscie wprowadzono,to obowiazuje ono od dnia wprowadzenia. Nie robcie ludziom wody z mozgu i nie straszcie na zapas. Jezeli cos nie obowiywalo w czasie kiedy dostawalismy status osiedlenca,nie moze byc od nas wymagane przy skladaniu wniosku o paszport. A kazdy kto pracowal legalnie i np. stracil prace otrzymywal zasilek dla bezrobotnych z ktorego skladki ubezpieczeniowe byly potracane.

  • Jarek kacz nie ski
   29 maja, 22:08

   Jesli to prawda do wywalw wszystkich angoli z Portugali.

  • Darecki
   29 maja, 23:05

   Mam gdzieś brytyjski paszport więc i tą informację też mam.gdzieś.

  • Przemko
   30 maja, 00:24

   tytuł jest oczywiście bez sensu! ci, co przez cały czas pracowali, pobierali zasiłek albo wykupili sobie prywatnie CSI) nie mają żadnych powodów do zmartwień. sęk w tym, że ja przez 2 miechy w 2015 r. nie pracowałem, o żadne benefity nigdy nie prosiłem, a CSI nie wykupiłem (BO nie miałem pojęcia o czymś takim jak CSI!) - i teraz prawie na finiszu wnioskowania o obywatelstwo jestem zaskakiwany czymś takim. i jeszcze ta "discretion" urzędasa - wstanie taka lewą nogą i odwali podanie już opłacone sumką 1300 GBP. możliwe, że ten SS też nam nic nie da - za 5 lat stwierdzą, że "właśnie wygasa"

  • Tymon
   30 maja, 00:26

   Przecież to będzie prawo dla nowo przybyłych. Nie wiem czemu o tym nie wspominacie. Brytyjczycy mają pełne prawo jako niepodległe państwo dyktować warunki w tym zakresie. Tyle.

  • Memgele
   30 maja, 06:40

   Ciekawe kiedy iznajmia ze nie beda wyplacac emerytur ludziom z eu.

  • Janusz
   30 maja, 06:55

   Przeczytajcie najpierw ze zrozumieniem jakich imigrantow dotyczy nowy przepis. Tych tylko, którzy aplikować będą o brytyjskie obywatelstwo. A jest ich tylko parę procent. Jakieś dodatkowe dokumenty i jakieś ubezpieczenie. No powiem wam straszne. Niech Brytyjczyk pojedzie do Polski i spróbuje uzyskać polskie obywatelstwo. To dopiero jest dla niego matrix.

  • Lora
   30 maja, 08:49

   Settlend status nigdy nie uprawnial bezpośrednio do stararania się o obywatelstwo.Potrzebna jest do tego stała rezydentura.Informacja ta była podawana kiedy osoba starała się o Settlend Status.

  • Po co
   30 maja, 09:16

   paszport wystarczy settled status zeby tu mieszkac , paszport to jak ktos bedzie chcial to sobie wyrobi wielkie rzeczy , od razu trzeba byc brytyjczykiem czy chinczykiem jedzac w Polsce chinszczyzne , zawsze bedziemy polakami tam gdzie sie urodziłas/łes

  • Mir
   30 maja, 10:45

   @Obserwator w 100% zgadzam się z Tobą

  • Ala
   30 maja, 12:05

   Znowu kwik „Brytyjczyków” ze ściany wschodniej, ojejku, ojejku, a już prawie „Anglicy” haha

  • Ja
   30 maja, 12:11

   Funt i tak już leci i jeszcze będzie leciał w dół. Ich paszport po brexicie nic nie będzie warty i lepiej mieć już nasz polski EU.

  • Andrzej Anglia
   30 maja, 13:56

   Do Dawidd mowisz że dzieciaki będą miały obywatelstwo nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że aby dostały to obywatelstwo jedno z rodziców musi mieć przynajmniej settled status dużo ludzi tego nie wie a przychodzi załatwiać dostaja odmowę bo zmienili prawo w 2017 roku ogólnie jestem przybity ta informacją powyżej i powiem szczerze że zacząłem poważnie planować wyjazd z tego kraju funt jest dzisiaj po 4.95 a euro po 4.50 różnica naprawdę niewielka a jeśli kraj na ciebie pluje to nie ma żadnego sensu tu być.

  • Z UK
   30 maja, 14:32

   do Ala strasznie bzdurny komentarz z twojej strony, masz jakiś problem ze sobą ? jako polka wyjedziesz stad już 1 stycznia 2021 na całe szczęście

  • James bond
   30 maja, 15:14

   nie wiem po co komu paszport bankruta zeby wyjechac do indii !!!!!

  • Swdfw
   30 maja, 18:12

   brednie. prawo to bedzie obejmowalo tych co maja przyjechac i bedzie sie tyczylo to permanent resident a nie obywatelstwa.... brednie piszecie i ludzie w to wierza

  • Tymczasowy UK
   30 maja, 19:38

   Do Janusz czy ty masz problem ze zrozumieniem ? oczywiście ze tylko tych tylko artykuł jest o tym że te osoby będą miały utrudnioną drogę do obywatelstwa albo wręcz niemożliwą.

  • Z Londynu
   31 maja, 06:37

   Do Andrzej Anglia jedno z rodziców w trakcie urodzenia się dzieci musi mieć przynajmniej settled status inaczej tylko od dobrej woli urzędnika zależy czy takie dzieci będą otrzymają obywatelstwo brytyjskie prawo zostało zamienione jakieś 5 lat temu wydaje mi się że dużo polaków o tym nie wie.

  • Hej
   31 maja, 23:25

   Jeśli chodzi o dzieci, to można także aplikować poprzez zasiedzenie 10 letnie dziecka, jeśli urodziło się w UK i rodzice nie mieli wyrobionych papierów ani rezydencji ani statusu osiedlenia. Nasze dziecko otrzymało po złożeniu wniosku i opłacie w 2019 roku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości