Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ONS: Migracja netto do Wielkiej Brytanii spadła w zeszłym roku o 10%

ONS: Migracja netto do Wielkiej Brytanii spadła w zeszłym roku o 10%
W 2023 r. do Wielkiej Brytanii przybyło około 1,22 mln osób, a prawdopodobnie wyjechało około 532 000 osób. Największym czynnikiem migracji była praca. (Fot. Getty Images)
Najnowsze oficjalne dane pokazują, że migracja netto do Wielkiej Brytanii spadła w zeszłym roku o 10% po osiągnięciu rekordowego poziomu w 2022 r. Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), liczba ta – stanowiąca różnicę między liczbą osób przybywających do Wielkiej Brytanii a wyjeżdżających z niej – wyniosła 685 000 w roku poprzedzającym grudzień 2023 r. Oznacza to roczny spadek z 764 000.
Reklama
Reklama

ONS stwierdził, że "jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to początek nowego trendu spadkowego".

Z kolei Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim poinformowało, że migracja netto "utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie".

Pomimo spadku saldo migracji jest ponad trzykrotnie wyższe niż w 2019 r., kiedy konserwatyści w swoim manifeście obiecywali zmniejszenie ogólnej liczby imigrantów w kraju.

Minister spraw wewnętrznych James Cleverly ocenił, że spadek migracji netto, a także spadek liczby wniosków wizowych o 25% pokazuje, że plan rządu działa, ale "jest więcej do zrobienia".

Home Office podkreśliło jednocześnie, że dane dotyczące migracji netto "nie uwzględniają głównego pakietu środków ogłoszonych w grudniu, które już zaczęły przynosić skutki".

Zasady te, które weszły w życie w zeszłym miesiącu, obejmowały podwyższenie minimalnego wynagrodzenia wymaganego dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych. Kiedy ogłoszono je w grudniu ubiegłego roku, Cleverly zapewniał, że 300 000 osób uprawnionych wówczas do przyjazdu do Wielkiej Brytanii nie będzie już mogło tego zrobić.

Dane ONS pokazują, że liczba osób przybywających do Wielkiej Brytanii ze względów humanitarnych – na przykład z Ukrainy i Hongkongu – spadła w zeszłym roku o ponad 100 000.

Ponadto wzrosła liczba osób przybywających spoza Unii Europejskiej na podstawie wiz pracowniczych. Według ONS, imigracja spoza UE w celach zawodowych wzrosła z 277 000 do 423 000.

Ponad cztery na 10 osób, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w zeszłym roku z powodów związanych z pracą, pochodziły z Indii lub Nigerii, najczęściej z sektora zdrowia i opieki społecznej.

Mimo to dane Home Office wykazały duży spadek liczby wiz wydawanych pracownikom służby zdrowia i opieki w pierwszej połowie 2024 r., ale nie jest to uwzględnione w szacunkach ONS.

ONS twierdzi, że do spadku migracji netto przyczynili się również studenci pochodzący spoza krajów UE, którzy masowo przybywali na brytyjskie uniwersytety po pandemii, ale teraz ukończyli naukę i wrócili do domu.

Czytaj więcej:

Imigracja obywateli UE do UK spadła o prawie 70%. Wciąż jest najwięcej Polaków

Liczba ludności w UK wzrosła w ciągu dekady o ponad 4 mln do poziomu 67,6 mln

Brytyjski ekspert: Imigracja z UE nie była decydująca, ale przyspieszyła Brexit

Raport: Masowa imigracja do UK zwiększa presję na świadczenia i rynek mieszkaniowy

  Komentarze
  • Niemiecka brukselka
   26 maja, 06:33

   Obczajasz to? Używasz obcej waluty, prawo i przepisy płyną z obcego kraju, rozkazy dla armii też nie z Polski. Obczajasz to? Ludzie sie wykłucają że to jest ok. Kumasz poziom abstrakcji? I teraz, czy tym ludziom ktoś płaci czy po prostu 30 lat oglądania tv wyprało logikę?

  • Marcin z Lancashire
   26 maja, 07:13

   Kto tutaj będzie emigrował i po co? Spotkałem rumuńskiego inżyniera montera który pracuje dla Vodafone i naprawia te nadajniki maszty z 5G on mówił że te nadajniki sa starszej generacji i gorszej jakości jak w Rumunii mało tego Anglicy nie potrafią często ich naprawić,i dlatego zasięg jest kiepski mało tego często montują je na 4G nadajnikach w ramach oszczędności i nie ma zasięgu 5G tylko 4G plus tak wygląda ten kraj na płace też narzekał,długo tutaj nie ma zamiaru Wszystko się sypie i wali tutaj tylko Azja i Afryka to jest ich przyszłość

  • Ucieczka z piekła
   26 maja, 13:03

   Wystarczy przyleci wsiąść w autobus i wysiać na terminalu przyjazdów victoria coach, sam koniec jedyna kawiarenka w budynku prowadzona przez stray rupieć . Wystrój gorzej niż w PRL wszystko wygląda jak gówno na starcie nas wita brytyjskie uwstecznienie i kraj gówna, każdy może sprawdzić. Polska zadupie stacja PKP mała kawiarenka czuć nowoczesność i miły dla oka wystrój, za ladą kanapeczki ciasteczka wszystko przystrojene i ładnie wyeksponowane aby zachęcić do kupna, obsługa to oczywiście młode dziewczyny które wyglądają jak modelki. W Anglii została tylko pralnia pieniędzy a reszta to gówno.

  • Janusz z PGR
   26 maja, 13:37

   I jak zwykle wysry..w dwu polenidioten
   Jeden pisze bajki o tym jak rozmawial z rumunem z albancem,bulgarem I pakistanczykiem I kolega kolegi drugi to patus po zawodowej szkole trzepania lupin orzecha ktory juz ucieka do PL do kawiarni PKPz modelkami (⁠◔⁠‿⁠◔⁠)..kurde zalosne..nawiedzeno nieudaczniki z magazynow z najnizsza krajowa.ktorych niestac na nic...leczyc albo podsac uspieniu iha ha ha Tuskolandia czeka w 3 miesiace zamknieto zwolniono wecej ludzi jak w pandemie... Szerokiej drogi

  • Do ukrywającego się
   27 maja, 06:20

   A ty Janusz kim jesteś poszukiwanym przez wymiar sprawiedliwości? dlaczego boisz się wrócić? jakoś wyjątkowo skomlisz trolu nie masz grosza nawet na bilet poproś kogoś to cię wiezmie samochodem i będziesz mógł wrócić za kraty tam ci dadzą przynajmniej jeść i czystą pościel i ciuchy.

  • Ucieczka z piekła
   27 maja, 09:06

   Janusz pijaczku tu nie chodzi o pieniądze żadną sztuką jest wynająć nore w Londynie i walić na budowie za 200f dniówki, 20dni x200f=4k . Tu chodzi pijaczku o normalnych ludzi którzy chcą żyć normalnie, mieć dom , opiekę zdrowotną na dobrym poziomie, bezpieczne miasto do życia, miłą dla oka okolice, normalną szkołę do której mogą posłać dziecko i mieć pewność że nie wróci p*** , udogodnienia które niesie ze sobą miano 4 gospodarki świata. A w zamian da się zarobić okay ale wszędzie gówno, choroby 3 świata w 1 świecie, rudery, śmieci, brak inwestycji. Kraj do zarobku nie do życia.

  • Janusz z PGR
   27 maja, 10:35

   Sztuka jest jechac do Polski ha ha zarobic 4tys zl czyli 800f I przezyc za to... W PL znam kilka osob co zarabia wiecej niz Ja I kilkadziesiat co musi pracowac rok by odlozyc tyle co ja w miesiac... W miesiac mam tyle ile 50% emerytow w Polsce rocznie... JA WIEM ze przestane pracowac w wieku 55-60lat a ludzie by zyc beda tyrac do smierci emerytury w wieku 67 lat w wysokosci 20% pensji... Wracajcie do PL TUSK zrobi wam raj I Unia..pracowac do smierci,,,remonty nakazane przez unie zabija gospodarke bedziecie placic milion za kawalerke

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama