Menu

Nowojorskie metro było celem ataku hakerów

Nowojorskie metro było celem ataku hakerów
Z metra w Nowym Jorku co roku korzysta ponad 5,5 mln pasażerów. (Fot. Getty Images)
Nowojorskie metro stało się w kwietniu celem ataku hakerów - poinformowały jego władze. Według nadzorującej system podziemnej kolejki Metropolitan Transportation Authority (MTA, hakerzy mieli powiązania z chińskim rządem.
Reklama
Reklama

O incydencie informowały amerykańskie media. The Hill powołując się na władze MTA podał, że 20 kwietnia FBI, agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i infrastruktury (CISA) oraz Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) wspólnie zaalarmowały o zagrożeniu.

Według portalu, związane z tym zalecenia MTA wdrożyła następnego dnia. Metropolitalne Władze Transportowe (MTA) obejmujące stany Nowy Jork i New Jersey zaangażowały też IBM oraz wiodącą firmę zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym Mandiant do przeprowadzenia audytu kryminalistycznego.

The Hill podał, że uszkodzone zostały trzy z 18 systemów MTA. Nie doszło do naruszenia danych osobowych. Atak nie dotknął klientów ani kontrahentów. Audyt nie wykazał dowodów, że systemy operacyjne zostały naruszone i nie wprowadzono żadnych zmian w kluczowych systemach.

"Wielowarstwowe systemy bezpieczeństwa MTA działały zgodnie z założeniami, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ataku. Wciąż wzmacniamy te kompleksowe systemy i pozostajemy czujni, ponieważ ataki cybernetyczne stanowią rosnące globalne zagrożenie" – cytuje portal dyrektora ds. technologii MTA Rafaila Portnoya.

Przedstawiciele MTA zwrócili też uwagę, że incydent był częścią ataków na wiele organizacji i agencji federalnych. Hakerzy włamali się wykorzystując luki w zabezpieczeniach firmy informatycznej Invanti's Pulse Connect Secure. CISA przypominała że pomaga zagrożonym organizacjom od 31 marca.

O tym ostatnim, trzecim cyberataku na MTA po raz pierwszy poinformował wczoraj "New York Times". Zaznaczył, że dokonały tego dwie grupy hakerów, powiązane rzekomo z Chinami, w tym jedna, działała prawdopodobnie w imieniu chińskiego rządu.

Czytaj więcej:

Atak hakerów na laboratorium uniwersytetu w Oksfordzie

Atak hakerów na Microsoft "mógł dotknąć ćwierć miliona użytkowników"

Badanie: Ataku hakerów częściej obawiają się młodzi niż starsi Polacy

  Komentarze
  • Kazik
   5 czerwca, 09:07

   Każy haker będzie wprowadzał w błąd w czyim imieniu działa. Proszę nie nabierać się na takie plewy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama