Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe zasady w Anglii i Walii: Policja musi się pojawić na miejcu włamania w ciągu godziny

Nowe zasady w Anglii i Walii: Policja musi się pojawić na miejcu włamania w ciągu godziny
Skutki psychologiczne naruszenia spokoju naszego domu i naszej prywatności są czasem poważniejsze niż materialne straty po włamaniu... (Fot. Getty Images)
Policja znajduje się pod ogromną presją ze strony rządu i społeczeństwa, jeśli chodzi o usprawnienie reagowania na włamania do domów - donosi portal BBC. Według najnowszych danych Home Office, w trzech czwartych wszystkich włamań w Anglii i Walii nie zostaje zidentyfikowany żaden podejrzany, a zarzuty postawiono w mniej niż 4% przypadków.
Reklama
Reklama

Już w 2022 r. była minister spraw wewnętrznych Suella Braverman zwróciła uwagę, że społeczeństwo chce mieć pewność, iż każde miejsce włamania odwiedzi policjant. Dotychczas wiele tego typu przestępstw nie było należycie badane, a włamywacze bez problemu kontynuowali swoją działalność.

Obecnie nowe wytyczne Krajowej Rady Komendantów Policji (NPCC) zakładają, że funkcjonariusze pojawią się na miejscu włamania do domu już w ciągu godziny od zgłoszenia, co ma zwiększyć szanse na rozwiązanie sprawy.

Dochodzenie w ramach "złotej godziny" może zadecydować o wczesnej identyfikacji i aresztowaniu podejrzanego i/lub odzyskaniu skradzionego mienia.

Śledztwo powinno obejmować:

  • badania kryminalistyczne
  • przeszukanie miejsca przestępstwa
  • wywiad z sąsiadami
  • uzyskanie nagrań CCTV z domofonu lub innych zainstalowanych w pobliżu kamer 

"Średnia liczba wykrywanych włamań wynosi około 5%" – przyznaje zastępca komendanta NPCC ds. włamań Alex Franklin-Smith. "Nie sądzimy, że opinia publiczna uznałaby to za wystarczająco dobre" - dodaje.

Wiele okradzionych domów i mieszkań wyposażonych jest w kamery CCTV, na których widać włąmywacza. (Fot. Getty Images)

Nowe podejście do włamań, realizowane już od dwóch lat przez policję w Greater Manchester, zwiększyło odsetek stawianych zarzutów z 3% do prawie 8%. Aresztowanych jest więcej osób, a liczba włamań spada.

Włamania są często trudne do rozwiązania i toczy się debata na temat przeznaczania środków na sprawy, w których skradzione mienie ma niewielką wartość, a szanse na znalezienie sprawcy są niskie.

Wiele ofiar skarży się jednak, że policja nie przegląda filmików z włamywaczem z kamer CCTV, a czasami nawet nie pojawia się na miejscu zbrodni.

Każdego dnia dochodzi do ponad 1 000 włamań. Dla ich ofiar emocjonalne skutki naruszenia ich prywatności mogą być poważne, dlatego policja postanowiła zmienić swoje dotychczasowe podejście. Nawet jeśli skradziono rzeczy o niewielkiej wartości, okradzione osoby muszą wierzyć, że funkcjonariusze uszanują ich traumę i zareagują na nią.

Od połowy lat 90. XX w. w Anglii i Walii liczba włamań spadła o około 80%.

Czytaj więcej:

Londyńskie gminy Bexley i Bromley z najmniejszą liczbą włamań w stolicy

    Komentarze
    • Prawdziwe info
      27 grudnia 2023, 16:18

      Policja w UK nie ma broni wiec sie boi i pojawia sie dopiero po 24 godzinach po zgloszeniu.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama