Nowe zasady bagażu podręcznego w liniach lotniczych Ryanair. Co się zmieni i od kiedy?

Celem ujednolicenia rozmiarów bezpłatnego bagażu podręcznego na lotach w obrębie UE jest zmniejszenie ryzyka nieporozumień między liniami lotniczymi a milionami pasażerów.
Rzeczniczka organizacji Airlines for Europe (A4E), reprezentującej takie linie jak Ryanair, British Airways, Lufthansa i Air France, podkreśliła, że zmiany przyniosą pasażerom "więcej przejrzystości".
Jakie zmiany wprowadza Ryanair?
W nadchodzących tygodniach irlandzkie tanie linie lotnicze wprowadzą nowe przepisy na wszystkich lotach w Europie i UK, umożliwiając pasażerom spakowanie nieco więcej rzeczy do bagażu podręcznego.
Obecnie pasażerowie Ryanaira mogą zabrać na pokład bezpłatnie małą torbę o wymiarach 40 × 20 × 25 cm. Zgodnie z nowymi zasadami, wymiary zostaną zwiększone do 40 × 30 × 20 cm, co odpowiada około 24 litrom pojemności i stanowi wzrost o 20%.
"Zmiana ta zostanie wdrożona w najbliższych tygodniach, w miarę dostosowywania ramek do pomiaru bagażu na lotniskach" - oświadczył rzecznik prasowy linii lotniczej.
Nie ogłoszono żadnych zmian w pozostałych kategoriach bagażu Ryanaira – większy bagaż podręczny (płatny) oraz bagaż rejestrowany pozostają bez zmian.
Dlaczego wprowadzane są te zmiany?
Tanie linie lotnicze od dawna są krytykowane za ukryte opłaty, które często zaskakują pasażerów tuż przed wejściem na pokład.
W ostatnich latach wiele linii lotniczych ograniczyło rozmiar bezpłatnego bagażu podręcznego, wprowadzając płatne opcje mające zwiększyć zyski przy zachowaniu niskich cen biletów. Nie jest niczym niezwykłym, że obsługa lotniska nakłada dodatkowe opłaty, jeśli torba pasażera nie mieści się w wyznaczonym koszu pomiarowym przy bramce.
Jednak pasażerowie coraz częściej zaczynają podważać te zasady.
W maju hiszpański sąd nakazał Ryanairowi zwrot 147 euro pasażerowi, który został obciążony opłatą za małą walizkę – zbyt dużą według polityki Ryanaira, ale mieszczącą się w schowku nad głową. Sędzia orzekł, że "bagaż podręczny jest nieodłącznym elementem przewozu pasażerów" i "nie może podlegać dodatkowym opłatom".
Ryanair – podobnie jak inne linie – był także wcześniej pozwany w innych sprawach i w 2024 roku został ukarany grzywną w wysokości ponad 100 milionów euro za praktyki związane z bagażem i sprzedażą biletów, które w istocie karały pasażerów za drobne problemy tuż przed lotem. Choć jedna z grzywien została ostatnio tymczasowo wstrzymana, linie nadal się odwołują od tej decyzji.
Biorąc pod uwagę najnowszą aktualizację dotyczącą bagażu, jest prawdopodobne, że Ryanair wprowadza zmiany w celu zapewnienia zgodności z normami UE i uniknięcia sytuacji, w której pasażerowie będą kwestionować limity rozmiaru bagażu w przyszłości.
Czytaj więcej:
Ryanair przesunął o kilka miesięcy całkowite przejście na cyfrowe karty pokładowe
Ryanair planuje podwyżkę cen biletów, dążąc do przywrócenia wzrostu zysków
Sieci handlowe wychodzą naprzeciw pasażerom Ryanaira. Chodzi o restrykcyjną politykę bagażową
Czy dodatkowe opłaty za bagaż w Ryanairze i Wizz Airze są zgodne z prawem? UOKiK to bada
Ryanair broni swojej polityki bagażowej. Polski urząd wciąż sprawdza, czy to zgodne z prawem