Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowa prognoza na temat skutków pandemii: Będzie fala zaburzeń psychicznych

Nowa prognoza na temat skutków pandemii: Będzie fala zaburzeń psychicznych
Na zdj.: pomiar temperatury u pasażerów lądujących na Lotnisku Chopina w Warszawie. (Fot. PAP/Leszek Szymański)
Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa będzie można odczuć negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie - ostrzegają naukowcy z Houston. W swoich pracach prognozują, że nastąpi wzrost zaburzeń psychicznych i przypadków uzależnienia od narkotyków.
Reklama
Reklama

Eksperci z University of Houston opublikowali dwie prace na temat tego, jak pandemia wpłynie na problemy psychiczne ludzi, w tym na skłonność do uzależnień.

"Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) już widzimy. Jest on znaczny. Epidemia zdecydowanie negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków" - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky.

"Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają" - dodaje specjalista. Jako przykład badacz podaje osoby skłonne do katastrofizacji epidemii. Takie podejście podnosi poziom stresu, nasila objawy i podnosi ryzyko nadużywania różnych substancji psychoaktywnych.

Zdaniem naukowca, do kłopotów psychicznych mają w dużej mierze prowadzić strach oraz martwienie się epidemią i jej skutkami. "To uruchamia przyszłą falę zaburzeń psychicznych, uzależnień i pogorszenia zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To nie zniknie, nawet jeśli powstanie szczepionka (przeciw COVID-19 - przyp. red.), ponieważ szkoda już została wyrządzona. To dlatego będziemy obserwować ludzi z częstszymi problemami zdrowotnymi utrzymującymi się przez pokolenia" - podkreśla prof. Zvolensky.

Jego zespół przebadał 160 ochotników, aby sprawdzić, jak związany z COVID-19 strach oraz martwienie się różniło się między osobami wolnymi od narkotyków oraz tymi, które w czasie pandemii spróbowały ich po raz pierwszy. "Uzyskane wyniki dostarczają wstępnych dowodów, że związane z COVID-19 zmartwienia i strach przypuszczalnie mogą stanowić czynnik ryzyka dla rozpoczęcia nadużywania niebezpiecznych substancji w obliczu COVID-19. Rezultaty mogą być źródłem klinicznych informacji, które pomogą ludziom poradzić sobie z pandemią" - twierdzi profesor.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Pandemie i epidemie mogą nasilać niechęć do "innych"

CBOS: 60 proc. Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Chroniczne zmęczenie jednym z powikłań po Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama