Menu

Norweskie media: Polski rząd skonfiskował żel antybakteryjny dla Norwegów

Norweskie media: Polski rząd skonfiskował żel antybakteryjny dla Norwegów
Norwegowie nie szczędzą słów krytyki pod kątem Polski w mediach społecznościowych. (Fot. Twitter/@janne_yvonne)
Norweskie media donoszą o poważnym kryzysie w stosunkach polsko-norweskich po tym, jak rząd nad Wisłą rzekomo skonfiskował żele antybakteryjne prywatnej firmy z Norwegii. Środki dezynfekujące produkowane w polskiej fabryce przeznaczone były dla Norwegów - wskazują media.
Reklama

Norweska firma Norenco w swojej polskiej fabryce do tej pory wyprodukowała 120 tys. litrów środków dezynfekujących dla polskich szpitali i aptek. W związku z brakami tego środka w Norwegii, uznano za sprawiedliwe będzie, gdy kolejna produkcja trafi właśnie do tamtejszych placówek medycznych - możemy przeczytać m.in. na portalu thelocal.no.

Polski rząd przejął jednak cały transport prywatnej firmy i nakazał jego sprzedaż państwu polskiemu po ustalonej cenie, co samo w sobie jest dużym naruszeniem międzynarodowego prawa - wskazują norweskie media.

Norweskie MSZ odnotowało ten nieprzyjazny gest i podjęło natychmiastowy dialog z polskimi władzami - przekazał rzecznik prasowy ministerstwa. 

Sprawa nie została wciąż rozwiązana, ale Norenco zamierza domagać się od polskich władz odszkodowania - podaje m.in. serwis nrk.no.

Polski oddział norwerskiej firmy odniósł się do informacji w mediach publikując oświadczenie, które w całości zamieszczamy poniżej: 

NORENCO POLSKA SP Z O O absolutnie nie podpisuje się pod artykułami skierowanymi w naszą firmę, które znajdują się w sieci. Te informacje są nieprawdziwe. Rozumiemy sytuację w Polsce i wszystkie nasze moce produkcyjne skierowane są na rynek polski. Zgłosiliśmy zapytanie do wojewody o możliwość wysyłki. Dostaliśmy odpowiedź negatywną. Norenco Norge w Norwegii nie rozumie naszej sytuacji w Polsce i przekazuje błędne informacje. Żaden towar nie został zatrzymany ani skonfiskowany przez władze polskie.

W ostatnim czasie wiele krajów skrytykowało publicznie Polskę za nieprzyjazne i samolubne zachowanie. Między innymi władze Estonii skarżyły się, że "współpraca z Polską jest bardzo trudna" i "kraj ten nie dotrzymuje obietnic", po tym, jak Polska nie pozwoliła obywatelom Litwy, Łotwy i Estonii na powrót do swoich krajów samochodem. Kraje bałtyckie zmuszone zostały do wysłania po swoich obywateli promów, które odebrały ich w Niemczech i ominęły Polskę.

Czytaj więcej:

Epidemia: To nie jest dobry czas dla Polek w ciąży

Idą potężne straty i zwolnienia

CBOS: 57 proc. Polaków pozytywnie o Kościele, 32 proc. negatywnie

Brytyjska firma postawi fabrykę żelu antybakteryjnego w 10 dni

Brytyjski resort zdrowia: 3,5 miliona testów "w drodze do NHS"

  Komentarze
  • Kama
   25 marca, 19:43

   Polska i Polacy maja najgorsza opinie na swiecie.Nie bez powodu tyle panstw nas nie znosi.Polacy sa wredni,chciwi,egoistyczni,zazdrosni nawet o siebie nawzajem.Wszedzie udaja specow od wszystkiego a wewnatrz sa zakompleksieni stad powyzsze cechy w zachowaniu.Wszystkim zle zycza i kopia dolki pod kazdym zamiast popracowac i zastanowic sie troche nad soba.Kiedy tyle panstw od wiekow wypowiada sie negatywnie o Polakach moze wreszcie pora sie zmienic i wyjsc z Ciemnogrodu...

  • SA
   25 marca, 19:50

   fake news

  • Krys
   25 marca, 19:53

   Kama zacznij leczyc sie na nogi ,bo na glowe juz za pozno

  • Fakenews
   25 marca, 19:54

   Oficjalne stanowisko oddzialu w pl informuje ze nic nie zostalo skonfiskowane. Zostali jedynie poproszeni zeby nie eksportowac zelu do norwegii z racji duzego zapotrzebowania w pl

  • Tom
   25 marca, 19:54

   Jakby poprzednie rzady zydo- komuny nie rozkradly to problemu by nie bylo. A co Kama- to zrzeknij sie obywatelstwa. Mozesz przyjac Szwedzkie np

  • Sa
   25 marca, 19:54

   ostrzegam portal ze w UK publikowanie niesprawdzonych inbformacji w tym momencie moze skutkowac zamknieciem firmy i grzywnami

  • KNT
   25 marca, 19:55

   Jest kryzys sa przepisy i tyle w temacie. Rzad najpier dba o swoich a dopiero pozniej moze sie zastanawiac czy pomagac innym. Popieram.

  • Czytelnik anonimowy
   25 marca, 20:07

   Do KAMA. Taaa, może ty wyjdziesz z ciemnogrodu i nauczysz się, że po kropce i po przecinku powinna być spacja. Sama krytykujesz i plujesz jadem na swoich rodaków, zarzucając im te cechy. Dobrze, że tak zrobili, dbają o swój kraj i własnych obywateli. A Norwegowie niech produkują te środki u siebie i płacą podatki, a nie dorabiają się w Polsce i jeszcze chcą nam narzucać swoje rządy. Brawo Polska.

  • Czytelnik anonimowy
   25 marca, 20:08

   do kamy - co ty bredzisz? nie potrafisz czytac? norweska firma oglosila, ze podawane przez media informacje o konfiskacie sa nieprawdziwe. jesli juz mialabym cos negatywnego napisac o Polakach to to, ze niektore jednostki to półanalfabeci - to o tobie, gdybys sie nie domyslila

  • Czytelnik
   25 marca, 20:18

   Zgadzam się z Kamą. Polacy są najgorszą nacją na ziemi nawet dla siebie.Jeden drugiego gnoi, najlepiej by było jakby przestali się rozmnażać i najeżdżać inne kraje.

  • Ozja Szechter
   25 marca, 21:20

   Ludzie piszą,że to fake news,ale jeżeli byłaby to prawda to popierałbym taką akcję,pierwsze co mi się nasuwa,to pytanie dlaczego Norweska firma produkująca ten żel nie ma fabryki w Norwegii,bo co podatki są wyższe i pracownikom trzeba więcej zapłacić???A co do Kamy-koleżanko te cechy przypisywane polakom biorą się z ponad 50 lat życia w socjalistycznym raju i 30 lat życia pod rządami tych samych postpeerowskich pseudo elit ,więc co się dziwisz,że nie ma komu wyprowadzić Polaków z mentalności folwarcznego chłopa ,który jest wyuczony zgarniać jak najwięcej pod siebie ,to jest długi proces.

  • Robuś
   25 marca, 22:57

   To z Norwegiom to bujda a to z estończykami, litwinami i łotyszami no hyba niesą w pełni umysłu, g r a n I c a z a n k n i ę t a co in nierozumjeją?

  • Norweg
   26 marca, 00:01

   Kama.... Eureka, wymień jedną nację która nie posiada tych wspaniałych atutów. Chyba nie jesteś w stanie.

  • Ciort
   26 marca, 06:47

   Najpierw maseczki Teraz zele kradną Zaraz ukradną Condony dla Czarnobyla Parodia pomieszana z paranoja

  • Ta cała sytuacja...
   26 marca, 11:01

   Każdy ma swój osobliwy pogląd na dany artykuł, bez względu na prawdziwość czy wiarygodność tekstu opublikowanego na stronie internetowej. I każdy ma do tego pełne prawo. Najmniej pożądaną rzeczą w tej niekomfortowej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się Wszyscy, bez wyjątku, jest wzajemne obrzucanie się błotem przeróżnej maści i przyczepność do wszystkiego, wynikająca z frustracji. Może warto by było zamiast zużywać energię na tak niemiłe owania, spożytkować ją na wzajemne wsparcie i pomoc nie tylko sobie, ale i innym, pomimo iż w każdej nacji znajdują się środowiska ujemnie działające na innych.

  • Witos214
   26 marca, 11:27

   Racja niech norwedzy i inne obcokrajowe firmy pozamykają oddziały w Polsce i będzie dobrze. Tych paru bezrobotnych to nic dla Polski

  • Czytelnik anonimowy
   26 marca, 11:51

   Strona Aureliusz Piotr Tkaczyk
   Nie "zajumowalismy" sami nam dali panować od morza do morza.

  • Wredas
   26 marca, 14:51

   Kiedy norwegowie kradna dzieci innych narodowosci to jest w porzadku,ale zantac im troche zelu to robia afere na skale swiatowa.

  • Mama
   27 marca, 00:03

   Niech nam Norwedzy oddadz wszystkie ukradzione polskie dzieci i dadza odszkodowanie za polskie matki,ktore popelnily samobojstwo przez socjalny urzad dla dzieci Barnevenet a wtedy mozemy rozmaeiac o zelach dla Norwegow.

  • VBogo
   27 marca, 04:08

   Polska gospodarka to relacje międzynarodowe i partnerzy biznesowi. Bez międzynarodowego połączenia polska gospodarka idzie do lasu! 500 plus znika z rządu, a emeryci stają się biedniejsi..

  • Michał
   27 marca, 08:54

   Szkoda gadać.

  • Kris1007
   27 marca, 15:38

   Po co się kłócić o głupie słowa. Czyny są ważne. Jak wszyscy wiedzą polacy są znani przede wszystkim za bohaterstwo A tym co to przeszkadza, wymyślają głupoty.skupcie się na obecnym problemie covid19.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama