Menu

Norwescy olimpijczycy otrzymują za medale tylko tort

Norwescy olimpijczycy otrzymują za medale tylko tort
Norwegowie nie mogą liczyć na jakiekolwiek nagrody finansowe za wygranie medalu olimpijskiego. (Fot. Getty Images)
Rekordowa liczba medali zdobytych przez Norwegię podczas igrzysk w Pjongczangu nie przekłada się na premie dla zawodników, ponieważ tamtejszy komitet olimpijski (NOK) nie przyznaje za takie sukcesy nagród finansowych. Za medale ich zdobywcy otrzymują wyłącznie tort.
Reklama

Podobna zasadę ma norweskie ministerstwo kultury i sportu oraz centrum sportu wyczynowego Olympiatoppen, organ podlegający bezpośrednio NOK, zajmujący się rozdziałem pieniędzy na sport wyczynowy oraz przygotowaniem wyjazdów reprezentacji na olimpiady i mistrzostwa świata.

Prezes Olympiatoppen Tore Oevrebo wyjaśnił na antenie telewizji NRK, że "taka jest zasada i jeszcze nie zdarzyło się, aby któryś ze sportowców ją zakwestionował. Medal olimpijski jest ważnym punktem w karierze, który daje konkretne profity finansowe w formie kontraktów sponsorskich”.

Wyjaśnił, że system norweskiego sportu polega na finansowaniu początków kariery zawodników. "Zamiast wypłacać premie, wolimy przeznaczać te pieniądze na rozwój młodych talentów” - podkreślił.

Oevrebo dodał, że "Olympiatoppen jest organem pomagającym w rozwoju sportu i konkretnych karier zawodników, a nie bankiem”.

Norwescy medaliści jako jedyną nagrodę otrzymują specjalnie przygotowany przez kucharzy reprezentacji tort.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama