Menu

Norwegia: Od dzisiaj zakaz sprzedaży alkoholu po północy z powodu Covid-19

Norwegia: Od dzisiaj zakaz sprzedaży alkoholu po północy z powodu Covid-19
Rząd tłumaczy, że po spożyciu alkoholu ludziom trudniej zachować dystans społeczny... Na zdj. jedna z restauracji w Bregen. (Fot. Getty Images)
Norweski rząd w związku z przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 ogłosił wprowadzenie od dzisiaj zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach oraz barach po północy. Ponadto nie będzie zapowiadanego wcześniej poluzowania obostrzeń.
Reklama

Jak stwierdziła premier Norwegii Erna Solberg, "spożywanie alkoholu wpływa na zachowanie, wtedy jest trudniej zachować dystans społeczny". Decyzja o częściowej prohibicji ma obowiązywać do odwołania. Załamani są właściciele klubów w Oslo, którzy twierdzą, że 80 proc. ich utargów pochodzi z godzin nocnych. W Norwegii nie ma możliwości zakupu alkoholu w sklepach nocnych, jedynie w zamykanych wcześnie państwowych sklepach monopolowych.

Inną ogłoszoną wczoraj restrykcją jest obowiązek noszenia maseczek w podróży przez osoby przyjeżdżające z krajów uznanych za tzw. czerwone, czyli ryzykownych pod względem epidemiologicznym. W domu muszą one przejść 10-dniową kwarantannę. Od dzisiaj nowymi "czerwonymi" krajami są Francja, Monako, Szwajcaria oraz Czechy. "W obecnej sytuacji nie zalecamy wyjazdów do krajów czerwonych ani nawet do zielonych. Zwiększona aktywność związana z podróżami spowodowała w Norwegii wzrost infekcji" - podkreślił minister zdrowia i opieki społecznej Bent Hoeie.

Rząd Norwegii zapowiedział także wydanie rekomendacji o zasłanianiu twarzy w środkach transportu publicznego w godzinach szczytu. Analizowana jest także możliwość otwarcia centrów testowych, wykrywających koronawirusa u osób wjeżdżających do kraju, na lotniskach oraz terminalach promowych.

Jednocześnie wbrew zapowiedziom oraz oczekiwaniom środowisk artystycznych oraz sportowych norweski rząd nie zezwoli na zwiększenie limitu zgromadzeń ponad 200 osób.

W Norwegii od końca marca systematycznie malała liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2, ale od dwóch tygodni nastąpił ponowny przyrost. Jedno z ognisk wybuchło na wycieczkowcu, inne związane jest z organizacją imprezy w Oslo.

Czytaj więcej:

Norwegia: Podróże zagraniczne niemożliwe do 20 sierpnia

Norwegia: Znalezione szczątki należą do zaginionej Polki

Norwegia: Osoby LGBT z pierwszeństwem otrzymania azylu

Rekord ciepła na Spitsbergenie. Naukowcy biją na alarm

  Komentarze
  • Andrzej
   8 sierpnia, 20:53

   Nigdy nie bylem w norwegii ale zdjecie restauracji chyba w bergen nie bregen czy nie??

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama