Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niezwykły gest Szkota wobec Polaków. "Zawsze będziecie tu mile widziani"

Niezwykły gest Szkota wobec Polaków. "Zawsze będziecie tu mile widziani"
Obecnie Dom Polski zbiera ok. 250 tys. funtów na niezbędną renowację i dostosowanie do potrzeb lokalnej społeczności w Glasgow.
Dom Polski im. Władysława Sikorskiego w Glasgow otrzymał wczoraj tysiące wyrazów wsparcia po opublikowaniu zdjęcia bukietu kwiatów, przesłanego kurierem od anonimowego Szkota. 'Wszyscy jesteśmy Szkocją' - napisała premier Szkocji Nicola Sturgeon.
Reklama
Reklama

Na dołączonym do bukietu liściku nadawca podkreślił, że dziękuje za to, że Polacy "są tak ważną częścią naszej społeczności".

"Pomogliście sprawić, że nasze miasto jest lepszym miejscem i zawsze będziecie tutaj bardzo mile widziani" - napisał. Pod liścikiem umieszczono podpis "mieszkańcy Glasgow".

Opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcie bukietu i dołączonego biletu zostało skomentowane przez tysiące osób, w tym premier Nicolę Sturgeon, która napisała: "Wszyscy jesteśmy Szkocją".

Oprócz niej wyrazy poparcia przekazali m.in. Alyn Smith, poseł Szkockiej Partii Narodowej do Parlamentu Europejskiego, a także wielu polityków z parlamentu szkockiego Holyrood i brytyjskiego w londyńskim Westminsterze.

Aldona Karolak z zarządu Domu Polskiego podkreśliła, że to już drugi wyraz sympatii od czasu czerwcowego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej ktoś przesłał plakat z polskimi lotnikami walczącymi w Bitwie o Anglię z dopiskiem: "Byliście wtedy i jesteście nadal mile widziani".

Jak dodała, istniejący od 1954 roku Dom Polski organizuje m.in. regularne spotkania dla matek z dziećmi, naukę polskiego dla obcokrajowców i gości oraz spotkania grup interwencyjnych, m.in. klubu Anonimowych Alkoholików i ich rodzin. W budynku znajduje się także polska restauracja.

Obecnie Dom Polski zbiera ok. 250 tys. funtów na niezbędną renowację i dostosowanie do potrzeb lokalnej społeczności w Glasgow.

"Im dłużej będziemy zbierać, tym bardziej będziemy tracili ludzi, którzy nas odwiedzają. Chcemy, żeby to miejsce funkcjonowało tak, jak powinno, dostępne dla rodzin z dziećmi i osób starszych, weteranów" - zaznaczyła Karolak.

"Wszyscy chcemy, żeby to było miejsce, do którego możemy przyprowadzić przyjaciół, pochwalić się przed nimi, pokazać kawałek polskiej historii i opowiedzieć o naszym wkładzie we współczesną Szkocję" - dodała.

W Szkocji mieszka ok. 86 tys. Polaków, którzy są największą mniejszością narodowościową w kraju. W całej Wielkiej Brytanii jest ich ok. 916 tys.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama