Menu

Niemcy dodały Hezbollah do listy organizacji terrorystycznych

Niemcy dodały Hezbollah do listy organizacji terrorystycznych
Niemieckie MSW: "Szyicka organizacja islamistyczna propaguje walkę zbrojną przy użyciu środków terrorystycznych". (Fot. Getty Images)
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer poinformował dzisiaj, że wydał zakaz działalności organizacji Hezbollah na terytorium kraju. Organizacja ta sprzeciwia się 'idei porozumienia między narodami' i wzywa do unicestwienia Izraela - uzasadniło MSW.
Reklama

Oficjalnie Hezbollah - szyicka grupa paramilitarna oraz partia polityczna z Libanu - nie ma oficjalnego przedstawicielstwa na terenie Niemiec. Dlatego MSW zakaz działalności nałożyło na cztery stowarzyszenia, które służą zwolennikom tej organizacji do utrzymywania kontaktów między sobą. Dzisiaj rano policja dokonała przeszukań w meczetach oraz siedzibach organizacji w Berlinie, Bremie, Muenster i Dortmundzie.

"Szyicka organizacja islamistyczna propaguje walkę zbrojną przy użyciu środków terrorystycznych. Jest ona skierowana przeciwko idei porozumienia między narodami i nie tylko odrzuca prawo Izraela do istnienia, ale wzywa do brutalnej eliminacji tego państwa" - uzasadniło decyzję MSW, cytowane przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), niemiecki kontrwywiad, już wcześniej uznał Hezbollah za organizację terrorystyczną. Wskazywał, że Niemcy służą organizacji głównie jako miejsce schronienia dla działaczy, zbierania darowizn na dalszą działalność oraz głoszenia propagandowych treści wymierzonych w Izrael, Żydów i Stany Zjednoczone. BfV ocenia, że w RFN działa co najmniej 1 050 zwolenników Hezbollahu.

"Z zadowoleniem przyjmujemy ten niezwykle istotny i znaczący krok Niemiec w walce z międzynarodowym terroryzmem" - tak ambasador Izraela w Berlinie, Jeremy Issacharoff, skomentował na Twitterze decyzję niemieckiego MSW.

Czytaj więcej:

Skazani za terroryzm w UK już nie wyjdą wcześniej z więzienia

USA i talibowie zawarli pokój. Wojna trwała od 18 lat

Epidemia "szansą" dla światowego terroryzmu

  Komentarze
  • Spostrzegawcza
   2 maja, 10:37

   Doprawdy, no niemożliwe przecież oni tacy pokojowo nastawieni że do rany przyłóż...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama