Menu

Niemcy: Zakaz wjazdu dla zagranicznych pracowników nie obejmuje Polaków

Niemcy: Zakaz wjazdu dla zagranicznych pracowników nie obejmuje Polaków
Polacy wciąż mogą podróżować do Niemiec, choć polski ambasador nie rekomenduje takich podróży. (Fot. Getty Images)
Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.
Reklama

Zakaz wszedł w życie dziś o godz. 17:00 i ma obowiązywać do odwołania. Decyzję podjął minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer "w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń w ruchu przygranicznym" - poinformował resort.

"Nowe zasady dotyczą wjazdu do Niemiec z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE, które nie należą do (strefy) Schengen (m.in. Bułgarii i Rumunii) oraz państw, z którymi na granicach wewnętrznych tymczasowo przywrócono kontrole" - możemy przeczytać w oświadczeniu.

Zakaz nie obejmuje więc obywateli Polski i Czech, na granicy z którymi Niemcy nie wprowadzili dotąd kontroli. Niemieckie MSW nie skomentowało powodów tej decyzji.

"Przyłączam się do apelu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne" - przypomniał ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.

Tysiące Polaków znalazło zatrudnienie nad Renem, ale powróciło do Polski w obawie przed koronawirusem. (Fot. Getty Images)

Dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna "zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii, jak i podejmowane przez władze federalne i landowe środki w walce z nią".

Polscy obywatele, którzy muszą przyjechać do pracy w Niemczech, powinni na bieżąco śledzić informacje publikowane przez polski MSZ i ambasadę w Berlinie, "aby odpowiednio stosować się do zalecanych środków bezpieczeństwa i niepotrzebnie nie narażać się na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem" - podkreślił Przyłębski.

Rocznie przy uprawach w Niemczech pracuje ok. 300 tys. zagranicznych pracowników sezonowych, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od czasu pojawienia się w RFN utrudnień granicznych z powodu pandemii koronawirusa w niemieckich mediach pojawiają się głosy rolników alarmujących, że w tym sezonie zabraknie rąk do pracy.

Czytaj więcej:

15 minut na przekroczenie granicy. Nowe wytyczne dla państw UE

Polska przedłuża kontrole graniczne do 13 kwietnia br.

Niemcy: Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa

  Komentarze
  • Walotezz
   25 marca, 22:22

   ci wszyscy przygarnięci afrykańscy imigranci nie pomogą?

  • Londynczyk
   26 marca, 08:08

   Wlasnie Niemcy maja tyle fajnie ze nielegalni imigranci pomoga szczegolnie w polu bo im brakuje rak do pracy hahaha .

  • Pete
   26 marca, 11:28

   Polak jest na wage zlota jak zawsze. A mowia ze nie ma ludzi nie zastapionych ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama