Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy: Ponad 100 tys. miejsc pracy zagrożonych w przypadku "twardego" Brexitu

Niemcy: Ponad 100 tys. miejsc pracy zagrożonych w przypadku "twardego" Brexitu
Jak wynika z najnowszych badań, niemiecka gospodarka boleśnie odczułaby konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. (Fot. Getty Images)
Jeśli Wielka Brytania opuściłaby Unię Europejską bez porozumienia, w Niemczech może zostać zlikwidowanych ponad 100 tysięcy miejsc pracy - więcej niż w jakimkolwiek innym państwie, wynika z symulacji ekonomicznej, którą przywołuje dzisiejszy 'Welt am Sonntag'.
Reklama

Symulację przeprowadziły wspólnie Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. "W żadnym innym państwie efekt (Brexitu bez porozumienia) na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech" - informuje jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller.

Podana liczba uwzględnia tylko te miejsca pracy, które są bezpośrednio zagrożone w związku z możliwością przywrócenia stawek celnych w handlu z Wielką Brytanią (przyjęto najczęściej podawane przez ekonomistów szacunki, że w efekcie Brexitu bez porozumienia wartość z niemieckiego eksportu do tego kraju spadnie o 25 proc.). Nie wzięto pod uwagę natomiast pośrednich wpływów wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy, jakich jak spadek skłonności do inwestycji, zatem realne straty dla niemieckiego rynku pracy byłyby jeszcze większe.

Jak wynika z badania, najbardziej narażona na skutki Brexitu bez porozumienia jest w Niemczech branża motoryzacyjna.

W listopadzie zeszłego roku Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską porozumienie o warunkach wyjścia, ale ze względu na budzące kontrowersje zapisy dotyczące granicy z Irlandią, nie zostało ono ratyfikowane przez brytyjski parlament. Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca o północy. Jeśli Londyn i Bruksela nie osiągną do tego czasu kompromisu, Brexit bez porozumienia będzie oznaczał m.in. przywrócenie ceł w handlu.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   10 lutego, 19:55

   To było do przewidzenia. Bexit odbije się czkawka dla całej unii.

  • Beholder
   11 lutego, 15:04

   dla samozwanczych polskich ekonomistow powtorze-twardy brexit blizej=funt idzie do goory. To nie PRZYPADEK !!! uwazacie maklerow na swiecie za glupszych od siebie???

  • Jurus
   11 lutego, 16:08

   To czym beda anglicy jezdzili po brexicie. Tylko jaguarami ? Beda Nadal
   jezdzili europejskimi samochodami tylko wiecej za nie zaplaca.

  • Przemko
   11 lutego, 17:00

   Spokojnie smyki. Helmuty są sprytne. Jeśli brekszit miał by się im nie opłacić - nie dopuścili by do niego.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama