Menu

Niemcy: Od jutra obowiązkowy test na Covid-19 dla podróżnych

Niemcy: Od jutra obowiązkowy test na Covid-19 dla podróżnych
Osoby, które odmówią przeprowadzenia testu, mogą zostać obłożone grzywną w wysokości do 25 tys. euro. (Fot. Getty Images)
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn ogłosił wczoraj, że od jutra podróżni przyjeżdżający do Niemiec z regionów będących na liście wysokiego ryzyka epidemiologicznego będą musieli poddać się testowi na koronawirusa.
Reklama

"Dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że to narusza osobiste swobody, ale uważam, że to usprawiedliwiona interwencja" - zaznaczył Spahn, ogłaszając zmiany.

Nowa polityka obowiązuje wszystkich, którzy przybywają na teren Niemiec z ponad 130 krajów i regionów będących na liście wysokiego ryzyka prowadzonej przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Lista obejmuje głównie państwa spoza UE, ale jest na niej też Luksemburg oraz europejskie regiony: Katalonia, Aragonia i Nawarra w Hiszpanii oraz Antwerpia w Belgii.

Zwolnione z obowiązku wykonania testu będą tylko ci, którzy przeprowadzili badanie na maksymalnie dwa dni przed przybyciem do Niemiec. Testy oferowane na granicy będą darmowe. Odmowa poddania się testowi będzie wiązała się z karą do 25 tys. euro.

Spahn ogłosił decyzję wczoraj, kiedy w Niemczech po raz pierwszy od maja wykryto ponad 1 000 zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia. Jak stwierdził, zwiększona liczba infekcji to m.in. efekt testów turystów powracających m.in. z Hiszpanii, wśród których proporcja wyników pozytywnych jest większa niż u reszty mieszkańców.

Jak stwierdził Spahn, Niemcy zmagają się obecnie z "wieloma małymi ogniskami" wirusa. "Ludzie zakażają się na przyjęciach rodzinnych, w miejscach pracy czy w miejscach spotkań" - podkreslił minister. 

Czytaj więcej:

Nowa turystyka w UE: Kto traci, a kto zyskuje?

Niemcy imprezują na Majorce. Minister zaniepokojony

Ryanair grozi zamknięciem baz na lotniskach w Niemczech

Niemcy wprowadzą nakaz testów u osób wracających z krajów wysokiego ryzyka

Niemcy: W tym tygodniu obowiązkowe testy na koronawirusa u podróżnych

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama