Menu

Nie żyje 108-letnia Brytyjka. Jako dziecko przeżyła grypę hiszpankę

Nie żyje 108-letnia Brytyjka. Jako dziecko przeżyła grypę hiszpankę
Jak się przypuszcza, 108-latka jest najstarszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
108-letnia Brytyjka, która w dzieciństwie przeżyła grypę hiszpankę, zmarła z powodu koronawirusa - poinformowały wczoraj brytyjskie media. Jak się przypuszcza, jest ona najstarszą ofiarą śmiertelną epidemii w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Hilda Churchill zmarła w sobotę w domu opieki w Salford koło Manchesteru, kilka godzin po tym, jak test potwierdził u niej obecność koronawirusa, i na kilka dni przed swoimi 109. urodzinami.

Urodziła się w 1911 r., na trzy lata przed wybuchem I wojny światowej. Miała siedem lat, gdy na świecie wybuchła pandemia hiszpanki, na którą zachorowało ok. 500 milionów ludzi.

"Kiedy odwiedziłem ją ostatnio, rozmawialiśmy o koronawirusie i wspomnieliśmy, że przez to możemy przez jakiś czas się nie zobaczyć. Oznajmiła, że koronawirus jest bardzo podobny do hiszpanki, że w tamtych czasach nie było samolotów, a chorobie jednak jakoś udało się rozprzestrzenić" - wspomina jej wnuk, Anthony Churchill, którego cytuje dziennik "The Guardian".

Hilda Churchill, podobnie jak większość jej rodziny, mieszkającej wówczas w Crewe, również zachorowała na hiszpankę, ale - poza jej roczną siostrą - wszyscy przeżyli.

"Wspominała, że stojąc w oknie swojej sypialni widziała, jak zabierają do wózka tę małą trumnę z jej siostrą. Pamięta, jak wszyscy zachorowali, a jej matka próbowała się nimi opiekować i że ojciec upadł i trzeba go było zanieść do domu. Mówiła, jak niezwykłe jest to, że coś, czego nie widać, może być tak niszczycielskie" - opowiada wnuk.

Dodaje, że stan zdrowia Hildy do niedawna był ogólnie dobry i dopiero 10 miesięcy temu przeniosła się ona do domu opieki dla seniorów. "Nigdy jednak nie mówiła, że czegoś się boi ani że się obawia tego nowego wirusa. Przeżyła tak wiele i to była dla niej tylko kolejna rzecz" - wyznaje Anthony Churchill.

Czytaj więcej:

Dyrektor NHS: Mniej niż 20 tys. zgonów z powodu epidemii będzie sukcesem

Boris Johnson wysłał list ostrzegawczy do każdego domu w UK

Kolejne 209 osób w UK zmarło z powodu koronawirusa

Niska przeżywalność pacjentów z koronawirusem w szpitalach w UK

UK: Ograniczenia mogą potrwać pół roku lub dłużej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama