Menu

Naukowcy: Opracowaliśmy szybką metodę testowania szczepionek przeciw Covid-19

Naukowcy: Opracowaliśmy szybką metodę testowania szczepionek przeciw Covid-19
Firmy farmaceutyczne i naukowcy na całym świecie ścigają się, by opracować szczepionki i metody leczenia wirusa. (Fot. Getty Images)
Naukowcy ze szkoły medycznej Duke-NUS w Singapurze twierdzą, że opracowali sposób śledzenia zmian genetycznych wywoływanych przez szczepionki przeciw koronawirusowi, co skraca ich testowanie z wymaganych zwykle miesięcy do kilku dni - pisze dzisiaj Reuters.
Reklama

Nowa metoda pozwala na ocenę zmian wywołanych przez potencjalne szczepionki dostarczone przez Arcturus Therapeutics, amerykańską firmę biotechnologiczną, z którą szkoła nawiązała współpracę, i pozwala naukowcom określić ich skuteczność oraz skutki uboczne, zamiast polegać wyłącznie na odpowiedziach osób, którzy je otrzymają.

"Można poznać sposób, w jaki zmieniają się geny - które geny są włączane, a które wyłączane" - wyjaśnił zastępca dyrektora programu chorób zakaźnych w Duke-NUS, Ooi Eng Eong. Zapowiedział, że testowanie szczepionek na myszach ma rozpocząć się za około tydzień, a próby na ludziach spodziewane są w drugiej połowie roku.

Obecnie nie ma zatwierdzonych leków ani szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a większość pacjentów otrzymuje jedynie leczenie wspomagające, takie jak pomoc w oddychaniu.

Firmy farmaceutyczne i naukowcy na całym świecie ścigają się, by opracować szczepionki i metody leczenia wirusa, który zainfekował ponad 377 tys. osóbna na świecie, z czego 16,5 tys. zmarło. Eksperci uważają, że opracowanie nowej szczepionki może potrwać dłużej niż rok. 

Czytaj więcej:

Naukowcy z Toronto wyizolowali koronawirusa

Brytyjscy naukowcy "o krok" od wynalezienia szczepionki na koronawirusa

Koronawirus: UE daje 80 mln euro firmie pracującej nad szczepionką

Naukowcy ustalili, jak organizm walczy z koronawirusem

"Pandemia koronawirusa może potrwać nawet dwa lata"

Naukowcy określili pełny kod genetyczny koronawirusa

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   25 marca, 05:47

   Proponuje takie wiadomości zostawić na przyszły rok. To tylko świadczy o niekumatości tematu. Czy kidawa błońska znalazła już te 17 miliardów :) bdjdełej :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama