Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: Susze będą nawiedzać nas coraz częściej, na Ziemi ubywa wody

Naukowcy: Susze będą nawiedzać nas coraz częściej, na Ziemi ubywa wody
Od lat 80. XX wieku Europa ogrzewa się dwa razy mocniej niż wynosi światowa średnia. (Fot. Getty Images)
Naukowcy nie mają wątpliwości - susze będą nawiedzać nas coraz częściej; na Ziemi ubywa i będzie ubywać wody, także pitnej. Tylko od nas zależy, jak i czy w ogóle poradzimy sobie z tym problemem - zaznaczają.
Reklama
Reklama

"Jest ciepło, sucho. I nie będzie lepiej. To lato, przynajmniej tak mówią prognozy, nie będzie się różniło od zeszłorocznego. Dużo słońca, wysokie temperatury, mało opadów. (...) Kilka dni temu Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) we współpracy ze specjalistami z europejskiego programu Copernicus Atmosphere Monitoring Service w ECMWF opublikowała raport, z którego wynika, że Europa jest obecnie najszybciej nagrzewającym się kontynentem" - czytamy w "Polsce - Metropolii Warszawskich".

Jak wskazano, od lat 80. XX wieku Europa ogrzewa się dwa razy mocniej niż wynosi światowa średnia. "W 2022 roku nasz kontynent był o 2,3 st. Celsjusza cieplejszy niż pod koniec XIX wieku. Zaś lato 2022 roku - najgorętsze od czasu prowadzenia pomiarów" - wskazano.

Gazeta zwraca również uwagę na wpływ rosnących temperatur na gospodarkę - jak czytamy, wedle raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" w maju b.r. warzywa zdrożały średnio o 39,9 proc. rok do roku; jest to, jak czytamy związane ze zmniejszającą się produkcją. "Spowodowane to było suszami i niekorzystną sytuacją hydrologiczną, która wciąż zresztą się trzymuje. Obecnie te warunki w Polsce dalej się pogarszają" - cytuje eksperta od handlu detalicznego "Polska - Metropolia Warszawska".

"Wysuszona gleba nie jest w stanie przyjmować i magazynować nagłych i intensywnych opadów deszczu - bo te zdarzają się dzisiaj częściej - zabetonowanie miast też nie pomaga. Podczas letnich ulew woda częściej gwałtownie wzbiera, bo po prostu nie wchłania się w mniej chłonna powierzchnię ziemi. (...) Pogarsza się więc tak zwana retencja wody, a więc zdolność powierzchni ziemi do okresowego jej zatrzymywania. Źródła rządowe podają, że średni poziom retencji w zbiornikach retencyjnych w Europie to 20 proc. W Polsce zatrzymywanych jest jedyni 6,5 proc. wód, reszta spływa do Bałtyku" - czytamy.

Czytaj więcej:

Wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat. To wcześniej niż zakładano

Zmieniła się oś obrotu Ziemi. Wszystko przez wypompowywanie wód gruntowych

    Komentarze
    • Ale gdzie
      25 czerwca 2023, 10:07

      Ale gdzie ta woda ucieka ?

    • Matt Londonist
      25 czerwca 2023, 11:33

      Tak właśnie, woda niczym hel ulatuje w kosmos. Ludzie już aż tak ogłupieli żeby w to uwierzyć??

    • Ups
      25 czerwca 2023, 14:25

      Przecież lodowce topnieją - miało nas zalać

      Może ktoś wywozi na księżyc ?

    • M.M.
      25 czerwca 2023, 15:05

      Wydobywanie z ziemi ropy węgla kruszczów powoduje że woda będzie wypełniać te pustki.
      Czyli nie znika tylko przenosi się głębiej. Ot cała filozofia.

    • Poza czasem
      25 czerwca 2023, 16:52

      Naukowcy to takie wytłoczki systemu edukacyjnego, głowy mają kwadratowe - nie wierzycie ? Gdy kończą wyższe uczelnie w nagrodę zakłada im się na głowę, symbol ociosanego rozumu (pozbywani samodzielnego myślenia)

    • Janusz z PGR
      25 czerwca 2023, 22:13

      Pamietam kiedys wpadla.mi w rece stara gazeta .lat 80 .. byl tam artykol ze do 2000 roku w Polsce bedzie step .i pojawi sie .kilka.pustyni .jak Bledowska ..
      Ze ludzie beda zbierac wode z deszczu do picia

    • Max Kolonko
      26 czerwca 2023, 03:50

      Ja tam sie nie boje, lodokwa pelna piwa, barek pelen whisky a piwnica pelna wina.
      Woda jest dla zwierzat

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama