Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: Sportowcy szczególnie narażeni na komplikacje przy Covid-19

Naukowcy: Sportowcy szczególnie narażeni na komplikacje przy Covid-19
Na koronawirusa chorował m.in. piłkarz Sampdorii Genua i reprezentacji Polski, Bartosz Bereszyński. (Fot. Getty Images)
Zawodowi sportowcy mogą być bardziej narażeni na powikłania przy wywoływanej przez koronawirusa chorobie COVID-19 niż przeciętny pacjent - wynika z badań przeprowadzonych przez immunologów i pulmonologów w Berlinie, Rzymie i Weronie.
Reklama
Reklama

Autorami badania są Włosi Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro i Roberto Nisini. Stwierdzili oni, iż duży wysiłek sprawia, że atakujący przede wszystkim płuca wirus może łatwiej dostać się do organizmu i przeniknąć ten narząd głębiej niż w przypadku osób, które nie są profesjonalnymi sportowcami.

Co więcej, zawodowcom grozi większe niebezpieczeństwo także w przypadku, gdy przechodzą chorobę bezobjawowo. Wysiłek może bowiem sprawić, że wirus rozsieje się po całych płucach.

"Sposób oddychania podczas wyczerpujących ćwiczeń jest zupełnie inny, ponieważ znacznie zwiększa wentylację, czyli ilość wdychanego i wydychanego powietrza. Zawodowi sportowcy są szczególnie narażeni (o wiele bardziej niż przeciętna populacji), ponieważ trenują częściej, intensywniej i dłużej" - piszą autorzy.

Przestrzegają, że choć większa wydajność płuc na co dzień daje sportowcom przewagę, sprzyjają "głębokim" oddechom, to z kolei ułatwia przenikanie wirusa do niższych warstw narządu.

Pandemia doprowadziła do zatrzymania praktycznie całego sportowego świata. (Fot. Getty Images)

Jeszcze niezrecenzowany artykuł rzuca cień m.in. na plany niektórych europejskich lig piłkarskich, które chcą wznowić rozgrywki w najbliższych tygodniach.  "To nie jest przypadek, że duża część profesjonalnych piłkarzy zgłaszała gorączkę, suchy kaszel i osłabienie (w niektórych przypadkach także trudności z oddychaniem) bezpośrednio lub kilka godzin po ich ostatnim oficjalnym meczu" - zauważyli naukowcy.

Autorzy badania zaznaczyli również, że ryzyko zarażenia się COVID-19 znacznie wzrośnie w momencie, gdy rywalizacja zostanie wznowiona.

"W sporcie, w którym dochodzi do wielu kontaktów, zwłaszcza w grach zespołowych czy maratonie, jest większa szansa, że wielu sportowców wdychać będzie te same cząsteczki, co ułatwi rozprzestrzenianie się wirusa. Taki wyczerpujący wysiłek powoduje częstsze wypluwanie płynów, a to może dodatkowo wpłynąć na szerzenie SARS-CoV-2 w otoczeniu, szczególnie gdy nie są spełnione wymogi dotyczące dystansu" - napisali.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do zatrzymania praktycznie całego sportowego świata od połowy marca.

Czytaj więcej:

Liga włoska: Trzej piłkarze Fiorentiny wyleczeni z koronawirusa

Bereszyński i jego koledzy z Sampdorii już nie mają koronawirusa

Liga hiszpańska: Konieczna dezynfekcja piłek i murawy

Piłkarz Juventusu już ponad miesiąc chory na Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama