Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: Rząd UK musi przygotować kraj na ekstremalne upały

Naukowcy: Rząd UK musi przygotować kraj na ekstremalne upały
Czy Anglia jest przygotowana na temperatury powyżej 40 st. C? Ubiegły rok pokazał, iż niekoniecznie. (Fot. Getty Images)
Rząd musi zaprzestać ciągłych cięć w wydatkach publicznych, jeśli kraj ma mieć jakiekolwiek szanse na przystosowanie się do ekstremalnych upałów - stwierdzili naukowcy z London School of Economics (LSE) we wspólnym apelu.

Reklama
Reklama

Naukowcy z LSE zwrócili uwagę, że przedstawiciele władz lokalnych, służb ratunkowych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i sektora transportowego już teraz przyznają, iż "zasoby kraju są na granicy wytrzymałości". "Nie są natomiast gotowe na nadejście jakiejkolwiek fali upałów" - podkreślono.

Załogi karetek pogotowia i straży pożarnej przekazały naukowcom, że fale upałów w lipcu zeszłego roku, gdy temperatury przekroczyły 40 stopni, "wywołały presję, która uniemożliwiła świadczenie normalnych usług". "Kolejne upały po prostu osłabią zdolności do reagowania na sytuacje kryzysowe" - wyjaśniono.

W ubiegłym roku przez Anglię przetoczyłą się fala pożarów na niespotykaną dotąd skalę. (Fot. Getty Images)

Przewiduje się, że fale upałów w całej Wielkiej Brytanii staną się jeszcze bardziej ekstremalne i częstsze. Najbardziej narażonym regionem kraju ma być południowo-wschodnia Anglia.

Na skutek ubiegłorocznych, 40-stopniowych upałów w niektórych regionach wybuchły pożary na niespotykaną dotąd skalę. Krajowe Biuro Statystyczne oszacowało także, że na skutek wysokich temperatur zmarło ponad 2,8 tys. osób powyżej 65. roku życia i niemal 3,3 tys. poniżej tego wieku.

Naukowcy zauważają, że ludzkie ciało zazwyczaj jest w stanie utrzymać temperaturę ciała tak, aby nie przekroczyła 37 st. C. Dotyczy to jednak wyłącznie osób zdrowych. Wyższe temperatury doprowadzają m.in. do zawałów serca, udarów oraz - najczęściej - odwodnienia organizmu.

"Wielka Brytanie nie ma doświadczenia w tym zakresie, aby móc poradzić sobie samodzielnie z upałami. To musi być absolutny priorytet dla rządu, władz lokalnych, organizacji i całego społeczeństwa" - alarmują naukowcy.

Czytaj więcej:

Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować niewydolność sieci energetycznych w miastach

Bloomberg: Rok 2023 może być rekordowo gorący

Nasilają się susze w Hiszpanii. Hodowcy decydują się na ubój bydła, kościół prosi o modlitwy

Burmistrz Londynu "zniesiony ze sceny" po ataku serca podczas konferencji COP27

    Komentarze
    • Tim
      2 czerwca 2023, 06:30

      I na ekstremalna biede.

    • Asia
      2 czerwca 2023, 08:46

      powodzenia w tych domach o zerowej izolacji, przy budowaniu nowych blokow-szklarni ze szkla i metalu. Oby te upaly znowu nie przyszly bo nie dalo sie pracowac.

    • 1111
      2 czerwca 2023, 08:59

      A co mają wydatki publiczne do klimatu? Jeśli ktoś wierzy że pieniądze mogą uratować świat czy zmienić klimat to jest totalnym idiotom.

    • Chaz
      2 czerwca 2023, 09:38

      kolejna historyjka dla naiwnych

    • PiSowiec
      2 czerwca 2023, 10:34

      Tymczasem okres grzewczy(zima) trwał siedem miesięcy, początek czerwca i 15 stopni.

    • Kawa
      2 czerwca 2023, 11:37

      Jakie ekstremalne upaly ?? Tutaj nie ma goracego lata i nigdy nie bylo. Dzisiaj drugi czerwca poludnie UK i jest 12 stopnii.Jedynie sa krotkie fale goraca ktore pojawiaja sie i znikaja. Zazwyczaj nie ma wiecej jak 10 dni goracych z temp okolo 30 lub ponad 30 stopnii od czerwca do konca sierpnia wiec jakie ekstremalne upaly w lecie?
      Dla Anglikow troche goraca i juz panikuja.

    • Taka
      3 czerwca 2023, 19:58

      Nie idzie juz wytrzymać od 10 dni lampa na calego słońce parzy a jest 22 stopnie. Mieszkam obok Liverpool. W pokoju jest sauna. Masaaaakra. Mieszkam.w uk.7 lat z ale.od 2 lat jest masakra.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama