Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

National Trust: Zmiany klimatyczne powodują "chaos" w brytyjskiej przyrodzie

National Trust: Zmiany klimatyczne powodują "chaos" w brytyjskiej przyrodzie
Zmiany klimatyczne w UK dostrzegane są już niemal gołym okiem. (Fot. Getty Images)
Rządowy organ National Trust ostrzega, że 'utrata przewidywalnych wzorców pogodowych' - w następstwie zmian klimatycznych - 'powoduje chaos w brytyjskiej przyrodzie'. Przedstawiciele National Trust dodają, że obserwują problem we wszystkich nadzorowanych przez siebie obiektach naturalnych.

Reklama
Reklama

"Zmiany klimatyczne zakłócają naturalny rytm pór roku, czyniąc rośliny i dzikie zwierzęta bardziej podatnymi na choroby" - alarmuje National Trust.

Eksperci stwierdzili, że zmiany w szczególności dotykają zwierzęta i wpływają na ich wzorce zachowań. Wpływ zmieniającego się klimatu można jednak zaobserwować także w przypadku roślin.

"Zmiany, których doświadczamy, choćby związane z dłuższymi porami roku, mogą wydawać się mało znaczące w skali ostatnich 12 miesięcy. W perspektywie dekady są już jednak znaczące" - zauważył Ben McCarthy z National Trust.

W 2023 r. na Wyspach odnotowano m.in. falę rekordów temperatur, w tym najcieplejszy czerwiec w historii. Również wody u wybrzeży Wielkiej Brytanii mają obecnie najwyższą temperaturą od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Wyjątkowo ciepła zima umożliwiła rozwój wielu szkodników i chorób, a niski poziom wody w rzekach i jeziorach - w połączeniu z wysokimi temperaturami - zwiększył problem zakwitu glonów. W niektórych przypadkach prowadziło to do masowego śnięcia ryb w wyniku gwałtownego spadku poziomu tlenu.

Przez kraj przetoczyły się także niezwykle silne huragany, w tym Babet oraz Ciaran, które zniszczyły wiele elementów krajobrazu w kraju, szczególnie na wybrzeżu.

Zdaniem ekspertów, zmiany z łatwością są w stanie dostrzec także mieszkańcy Wysp, którzy przez coraz dłuższą część roku muszą kosić trawę w ogrodzie.

Wysokie temperatury spowodowały również wcześniejsze kwitnięcie niektórych krzewów, przez co są one niezwykle podatne na nagłe mrozy. To z kolei wpływa na obecne w okolicy zapylacze i ptaki, które potrzebują nasion tych krzewów.

Z danych National Trust wynika także, że zmieniające się wzorce pogodowe powodują masową migrację na Wyspy - m.in. nowych gatunków owadów i ptaków.
 

Czytaj więcej:

National Trust: Zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu w UK

UK: Król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju. "To hipokryzja"

Naukowcy: W USA już trwa migracja klimatyczna

    Komentarze
    • Czyzyk
      28 grudnia 2023, 08:18

      Zwierzaczki i roslinki dalyby sobie rade z klimatem bez problemu, bo z nim nie walcza pod takim lub innym powodem, moim zdaniem budowanie domow wszedzie tam gdzie sie da stanowi problem bo natura nie ma gdzie sie podziac. Przyklad: kilka late temu znalem wiele miejsc na grzyby, teraz stoja tam domy w srodku lasu... Wiec niech nie mydla oczu...

    • Ann
      28 grudnia 2023, 08:31

      Masowa migracja brązowych i czarnych owadów z ptakami równie czarnymi lub brązowymi, zazwyczaj na łodziach bądź pod przyczepami 🤣, lecą no chcą darmowy bilet do Rwandy!

    • Czytelnik anonimowy
      28 grudnia 2023, 08:46

      A moze by tak zaprzestac opryskow zrzucanych przez komercyjne linir lotnicze?

    • Xxxxx
      28 grudnia 2023, 10:04

      Zmiany klimatyczne byly od miliardow lat, sa, I beda. Zadni aktywisci tego nie zmienia, buahaha

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama