Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największe zmiany w brytyjskich przepisach bankowych od ponad 30 lat

Największe zmiany w brytyjskich przepisach bankowych od ponad 30 lat
Plany złagodzenia przepisów dotyczących usług finansowych w UK są określane jako kolejny "Wielki Wybuch". (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd ogłosił wprowadzenie zmian, które określa się jako największe reformy prawa finansowego od ponad trzech dekad. Jak twierdzi rząd, pakiet ponad 30 reform 'ograniczy biurokrację' i 'przyspieszy wzrost' – informuje BBC.
Reklama
Reklama

Weryfikacji poddane zostaną przepisy, które zmuszały banki do prawnego rozdzielania sektora bankowości detalicznej od bardziej ryzykownych operacji inwestycyjnych. Przepisy te zostały wprowadzone po kryzysie finansowym z 2008 roku, kiedy niektóre banki były zagrożone upadkiem.

Pakiet planowanych zmian, tzw. Reformy Edynburskie, jest prezentowany jako przykład post-Brexitowej wolności w dostosowywaniu regulacji do konkretnych potrzeb i możliwości brytyjskiej gospodarki. Krytycy twierdzą jednak, że reforma może zaprzepaścić wnioski płynące z okresu kryzysu finansowego.

W latach 2007-2009 ówczesny rząd Partii Pracy wydał 137 mld funtów z publicznych pieniędzy na ratowanie banków. W sumie podatnicy stracili na tym 36,4 mld funtów - wynika z najnowszych szacunków niezależnej instytucji prognozującej Office for Budget Responsibility.

Plany złagodzenia przepisów dotyczących usług finansowych są określane jako kolejny "Wielki Wybuch" - jest to nawiązanie do liberalizacji przepisów finansowych dokonanej przez rząd Margaret Thatcher w 1986 roku.

Rząd ogłosił już wcześniej, że zniesie limit premii dla bankierów i pozwoli firmom ubezpieczeniowym na inwestowanie w długoterminowe aktywa, takie jak mieszkania i farmy wiatrowe, aby pobudzić inwestycje i pomóc w realizacji programu wyrównywania szans.

Przeglądowi poddane zostaną przepisy regulujące sposób zatrudniania, monitorowania i karania dyrektorów finansowych wyższego szczebla. Wprowadzone zostaną również nowe zasady dotyczące łączenia ze sobą różnych form inwestycji w zbywalne jednostki - proces ten nazywany jest sekurytyzacją.

Minister finansów Jeremy Hunt stwierdził, że zmiany "wykorzystują nasze wolności będące efektem Brexitu, aby dostarczyć sprawny, własny system regulacyjny, który działa w interesie Brytyjczyków i naszych przedsiębiorstw". Zapewnił, że zabezpieczą one "status Wielkiej Brytanii jako jednego z najbardziej otwartych, dynamicznych i konkurencyjnych centrów usług finansowych na świecie".

Jednak opozycyjna partia uważa, że reformy niosą za sobą ryzyko. Podobnie twierdzi ekologiczna organizacja charytatywna Finance Innovation Lab, która stwierdziła, że rząd "podejmuje poważne ryzyko dla utrzymania stabilności gospodarki".

Po kryzysie finansowym z 2008 roku, kiedy rząd musiał wydać miliardy na wsparcie brytyjskiego systemu bankowego, wprowadzono nowy system, aby zwiększyć osobistą odpowiedzialność pracowników wyższego szczebla podejmujących ryzyko. Umożliwiał on nakładanie grzywien, zakazów, a nawet kar pozbawienia wolności, choć przypadków egzekwowania przepisów było bardzo mało.

Jednak specjaliści z branży twierdzą, że główną wadą, jaką to stwarza, jest długi proces uzyskiwania zgody regulatora na przepływ pracowników wyższego szczebla do Wielkiej Brytanii - co czyni Londyn mniej atrakcyjnym dla firm zagranicznych.

Rząd zapowiedział również większą swobodę dla sektora emerytalno-ubezpieczeniowego w zakresie inwestowania w długoterminowe aktywa - takie, które trudno szybko sprzedać, jak mieszkania socjalne, farmy wiatrowe i elektrownie jądrowe - co zdaniem rządu pomoże w realizacji ambicji wyrównywania poziomu.

Warto zauważyć, że chociaż projekt ten określany jest jako przejaw "wolności po Brexicie", to UE przeprowadza podobne reformy.

Czytaj więcej:

Banki w UK oferują krocie za przeniesienie do nich konta

NatWest likwiduje kolejne oddziały i przenosi usługi bankowe do internetu. Podajemy listę

Budżet 2022: Skrót najważniejszych założeń przedstawionych przez brytyjskiego ministra finansów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama