Menu

Najwięcej kalorii w diecie brytyjskiej młodzieży pochodzi z przetworzonej żywności

Najwięcej kalorii w diecie brytyjskiej młodzieży pochodzi z przetworzonej żywności
Okres dojrzewania to ważny etap naszego życia, w którym nawyki żywieniowe zaczynają się utrwalać. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z nowego badania, około dwie trzecie spożywanych przez młodzież kalorii pochodzi z wysokoprzetworzonej żywności - czytamy na stronie serwisu BBC.
Reklama
Reklama

Naukowcy z University of Cambridge i University of Bristol przeanalizowali dane z dzienników żywieniowych prowadzonych przez prawie 3 000 młodych ludzi. Okazało się, że spożycie ultra przetworzonej żywności (UPF) było najwyższe wśród osób pochodzących z uboższych środowisk, osób o białym kolorze skóry i młodszych nastolatków.

Jedna z autorek badania, dr Zoi Toumpakari z Bristolu, wyraziła nadzieję, że wyniki badania mogą pomóc w opracowaniu bardziej skutecznej strategii walki z negatywnymi skutkami spożywania ultra przetworzonej żywności wśród młodzieży i jej wpływu na zdrowie społeczeństwa.

UPF to produkty wytwarzane z surowców przemysłowych i zawierające dodatki, takie jak konserwanty, słodziki, barwniki, aromaty i emulgatory. Produkty te różnią się między sobą, ale zazwyczaj mają wyższy poziom zawartości cukrów, tłuszczów nasyconych i sodu, a także mniej błonnika, białka i składników odżywczych.

Według Uniwersytetu Cambridge, są one jednym z kluczowych czynników powodujących globalny wzrost zachorowań na choroby takie jak otyłość, cukrzyca typu 2 i rak.

Naukowcy przeprowadzający najnowsze badanie przeanalizowali dane z czterodniowych dzienników żywieniowych prawie 3 000 nastolatków w ramach brytyjskiego badania National Diet and Nutrition Survey w latach 2008-09 i 2018-19.

Okazało się, że w badanym okresie średnio 66% energii spożywanej przez nastolatków pochodziło ze spożycia pokarmów UPF, choć odnotowano niewielki spadek z 68% do 63% w latach 2008-2009 i 2018-19.

Badanie zostało sfinansowane głównie przez National Institute for Health and Care Research School for Public Health Research.

Czytaj więcej:

Badanie potwierdza związek między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością dzieci

Anglia: Mniej dzieci ma usuwane zęby odkąd wprowadzono podatek cukrowy

W najuboższych rejonach Londynu oczekiwana długość życia spadła o dwa lata

Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii

Wprowadzenie podatku cukrowego w UK działa. Spożycie cukru przez dzieci spadło już o połowę

    Komentarze
    • Czyzyk
      18 lipca, 09:44

      Właśnie jestem na urlopie w Hiszpanii w małej miejscowości i wyjść z podziwu nie mogę jak mało ludzi jest otyłych. Robię zakupy w 'Spar', niby ten sam sklep co w UK, to samo logo a jak różny asortyment. Owoce, warzywa, a wszystko świeże, lokalne. Sam prowadzę działkę w UK i wiem jak w tym klimacie trzeba kombinować ażeby cokolwiek wyrosło. Jedzenie gotowców jest tańsze, szybsze, bez zużycia energi. Czy naprawdę trzeba uniwersytetu żeby to stwierdzić? Lepiej byłoby żeby te uniwersytety skupiły się na nauce gotowania...

    • Do Czyzyk
      18 lipca, 12:52

      Masz duzo racji. Aby zywic zdrowo rodzine w UK trzeba sie niezle nagimnastykowac.
      Tak w szkolach powinni uczyc jak przygotowywac posilki, tylko jak? Wciaz lobby kellogsa wciska nam ze te przetworzone platki to idealny wybor na sniadanie i co najgorsze sponsoruje wszelkiego rodzaju instytucje.
      Wszelakie wedliny, pieczywa nie wpominajac o polroduktach to mikrofali, to ''wysprzedaje'' sie szybko.
      W szkole powinna byc edukacja o dodatkach do zywnosci, wszekich skrotach typu E, tluszczu palmowym, i wplywie na zdrowie i rozwoj czlowieka. Niestety rzady sa oplacane przez molochy typu Nestle.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.09.2024
    GBP 5.0678 złEUR 4.2790 złUSD 3.8489 złCHF 4.5770 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama