Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS rozpoczyna walkę z nadużywaniem środków przeciwbólowych na bazie opioidów

NHS rozpoczyna walkę z nadużywaniem środków przeciwbólowych na bazie opioidów
NHS zaostrza walkę z opioidami. (Fot. Getty Images)
Lekarze GP i farmaceuci otrzymają większe uprawnienia, aby móc oferować alternatywy dla leków przeciwbólowych, które mogą powodować uzależnienie. Jak się uważa, środki na bazie opioidów zażywa rocznie nawet 5,2 mln mieszkańców Wysp.

Reklama
Reklama

Zmniejszenie liczby wydawanych recept na wysoce uzależniające środki przeciwbólowe o 450 tys. od 2019 roku uratowało już życie około 350 osób - podało NHS. Teraz jednak brytyjska służba zdrowia chce jeszcze bardziej zaostrzyć walkę z procederem nadużywania szkodliwych substancji.

"Wiemy, że pacjenci, którzy wymagają recept na potencjalnie uzależniające leki, mogą mieć później problemy" - przekazał sir Stephen Powis, krajowy dyrektor medyczny NHS England.

Leki zawierające np. kodeinę mogą powodować silne uzależnienie. (Fot. Getty Images)

"Nasz nowy plan zawiera jasne wskazówki dotyczące wspierania pacjentów, którzy nie potrzebują już tych leków, aby w stosownych przypadkach przenieść ich na inne, alternatywne terapie" - dodał.

Opioidy to środki narkotyczne, takie jak kodeina, fentanyl i morfina, które pochodzą z tej samej rośliny  co heroina, czyli maku. Są one powszechnie przepisywane w stanach powodujących silny ból - przede wszystkim pacjentom z nowotworami.

Lekarze od lat byli zaniepokojeni rosnącą liczbą recept na tego rodzaju leki, ponieważ mogą one uzależniać i powodować uszkodzenie mózgu lub śmierć, gdy są przyjmowane w dużych dawkach.

W centrum kryzysu opioidowego znajdują się obecnie Stany Zjednoczone, ale używanie szkodliwych substancji jest coraz większym problemem społecznym także w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest odpowiedzialne za połowę wszystkich zatruć narkotykami.

Czytaj więcej:

Badania: Co czwarty Brytyjczyk cierpi z powodu chronicznego bólu

Niemcy: Liczba zgonów związanych z narkotykami najwyższa od 20 lat

W stanie Nowy Jork osoby poniżej 21 lat nie mogą już kupić bitej śmietany w sprayu

Amerykanie żyją krócej. Tak nie było od 100 lat

Szkocja: Odnotowano wzrost liczby zgonów spowodowanych konsumpcją narkotyków

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama