Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS pokryje wydatki pacjentów na dojazdy i noclegi

NHS pokryje wydatki pacjentów na dojazdy i noclegi
Pacjenci NHS będą mieli prawo ubiegać o zwrot kosztów np. za dojazd do szpitala oddalonego od miejsca zamieszkania. (Fot. Getty Images)
Sajid Javid ma ogłosić wprowadzenie istotnej zmiany w systemie opieki zdrowotnej, która pozwoli pacjentom na 'wybieranie' usług medycznych w innych placówkach, aby unikać długiego czasu oczekiwania na wizytę – donosi 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Ministerstwo Zdrowia ogłosi jutro inicjatywę "My Planned Care", która ma na celu skrócenie listy z rekordową liczbą sześciu milionów pacjentów w Wielkiej Brytanii oczekujących na leczenie. Nowa platforma internetowa umożliwi pacjentom "dokonanie rozeznania" poprzez sprawdzenie czasu oczekiwania na zabieg w innych placówkach, co pozwoli na bardziej równomierne rozłożenie obciążenia szpitali.

Minister Javid zasugerował, że NHS pokryje również koszty podróży i zakwaterowania osób, które korzystają z usług medycznych z dala od miejsca zamieszkania. Pacjenci będą mogli także bezpośrednio porównać usługi szpitali NHS i placówek prywatnych, co ułatwi im wybór miejsca leczenia.

"Według statutu NHS, pacjent ma prawo ubiegać się o skorzystanie z usług alternatywnego świadczeniodawcy" - poinformował minister zdrowia. "W praktyce nikt tak naprawdę nie korzysta z tego prawa. Nie poświęca się temu szczególnej uwagi, a nawet gdyby ktoś chciał z tego skorzystać, to i tak w chwili obecnej sam musi załatwić wszystkie formalności i nie jest tak naprawdę zachęcany do podejmowania tego rodzaju decyzji" – dodał.

Dane opublikowane w zeszłym miesiącu przez NHS England wykazały, że pod koniec grudnia na rozpoczęcie leczenia czekała rekordowa liczba 6,1 mln osób - najwyższa od czasu, gdy w sierpniu 2007 r. rozpoczęto prowadzenie rejestrów.

W zeszłym miesiącu "The Telegraph" poinformował, że pacjenci będą mogli korzystać z aplikacji NHS, aby porównać czas oczekiwania w różnych szpitalach, zastępując obecny system "skierowań elektronicznych". Zaległości w leczeniu w ramach NHS są obecnie głównym problemem opieki zdrowotnej po kryzysie związanym z koronawirusem.

Urzędnicy są również zaniepokojeni liczbą osób, które mają niezdiagnozowane choroby, ponieważ w czasie pandemii unikały wizyt u lekarza pierwszego kontaktu i w szpitalu. W tym okresie w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano nowotwory u niemal 50 tys. mniej osób, niż oczekiwano, co sugeruje, że wiele przypadków nie zostało wykrytych.

Minister Javid zobowiązał się do rozpoczęcia "wojny z rakiem", której celem jest doprowadzenie brytyjskich usług onkologicznych do poziomu "najlepszego w Europie". Apel o zgłaszanie wniosków w sprawie dziesięcioletniego planu rozwoju usług onkologicznych rozpoczął się w zeszłym miesiącu. W tym samym czasie rząd oświadczył, że zatrudni 50 000 dodatkowych pielęgniarek w NHS do 2024 roku, choć jeden ze związków zawodowych zakwestionował to założenie.

Raport z postępu prac pokazuje, że już obecnie w służbie zdrowia pracuje ponad 27 000 pielęgniarek więcej niż we wrześniu 2019 r., zwiększając całkowitą liczbę do 327 907, poinformowało ministerstwo zdrowia i opieki społecznej (DHSC). Jednak Królewskie Kolegium Pielęgniarstwa (RCN) oświadczyło, że doniesienia rządu nie pokrywają się z rzeczywistością i poddało w wątpliwość sposób obliczania tych danych.
 

Czytaj więcej:

Londyn: Nowatorskie podejście do pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji medycznej

Anglia: Nowa strategia NHS w walce z kryzysem zdrowia psychicznego

UK: Pacjenci będą otrzymywać wyniki badań za pośrednictwem aplikacji NHS

Anglia: Lekarze GP będą przyjmować również wieczorami i w weekendy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama