Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS England obiecuje wyeliminować raka szyjki macicy do 2040 r.

NHS England obiecuje wyeliminować raka szyjki macicy do 2040 r.
Kluczem do eliminacji nowotworu mają być m.in. bardziej powszechne szczepienia na HPV. (Fot. Getty Images)
Stojąca na czele angielskiego NHS Amanda Pritchard obiecała, że w ciągu kolejnych dwóch dekad 'służba zdrowia osiągnie punkt, w którym prawie nikt nie będzie chorował na raka szyjki macicy'. Droga do dotrzymania tej obietnicy - jak przyznaje - nie będzie jednak prosta.

Reklama
Reklama

Amanda Pritchard przekazała, że ambitny cel można osiągnąć dzięki poprawie liczby szczepień i badań przesiewowych. Przyznała jednak, że "należy w tym kierunku zrobić więcej", aby wyeliminować zagrożenie rakiem szyjki macicy.

Obecnie w Anglii nowotwór tego typu diagnozuje się rocznie u około 2 600 kobiet.

Według szefowej NHS, służba zdrowia powinna "wyciągnąć wnioski z pandemii koronawirusa" na temat tego, jak przeprowadzać udane kampanie szczepień. Wspomniała m.in. program szczepień boosterami, który odbywał się w miejscach publicznych, w tym w bibliotekach i na halach sportowych.

Jej zdaniem, podobnie powinna zostać przeprowadzona akcja szczepień na HPV.

Zapowiadając już teraz niektóre zmiany, Amanda Pritchard przekazała, iż w appce NHS  pojawią się "znacznie uproszczenia", które umożliwią szybkie sprawdzenie historii szczepień. Pojawi się także możliwość zarezerwowania szczepienia przez internet w lokalnej klinice. 

Rak szyjki macicy spełni definicję "wyeliminowanego", jeśli - w myśl wytycznych WHO - liczba osób cierpiących na ten nowotwór spadnie poniżej 4 na 100 tys. mieszkańców. 

Obecnie wiele krajów pracuje nad osiągnięciem powyższego celu. W gronie krajów, które radzą sobie z tym najlepiej, znajduje się Australia - tamtejsze władze informują, że rak szyjki macicy zostanie wyeliminowany już do 2035 roku.

Według WHO, wyeliminowanie tego typu nowotworu jest możliwe, gdy odsetek osób zaszczepionych na HPV wynosi co najmniej 90 proc., a liczba osób poddawanych badaniom przesiewowym - 70 proc.

W samej Anglii na HPV zaszczepionych jest 86 proc. dziewczynek i 81 proc. chłopców.

To właśnie HPV - wirus brodawczaka ludzkiego - powoduje 99 proc. przypadków raka szyjki macicy. Obecnie stosowana szczepionka zapewnia 90-proc. ochronę przed tym wirusem.  

Program badań przesiewowych może z kolei wykryć wczesne objawy nowotworu i zapobiec rozwojowi trzech czwartych przypadków. Ostatnie statystyki NHS pokazują jednak, że co 3. osoba zagrożona rakiem nie wykonuje badań, do których się kwalifikuje.

Jedną z dróg do rozwiązania tej sytuacji ma być oferowanie badań przesiewowych, które można wykonać samodzielnie w domu.


 

Czytaj więcej:

Anglia: Zastrzyk przeciwnowotworowy zastąpi dożylne podawanie leku

Drastyczny wzrost liczby nowotworów na świecie wśród osób przed 50. rokiem życia

Anglia: Do lata liczba pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS może przekroczyć 8 milionów

Zagraniczni lekarze wciąż będą "kluczowi" w rekrutacji do brytyjskiego NHS

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama