Menu

NBP: Miliardy złotych od Polaków w UK i Niemczech

NBP: Miliardy złotych od Polaków w UK i Niemczech
Polacy w UK czy Niemczech wciąż wysyłają sporo pieniedzy do Polski. (Fot. Getty Images)
W IV kwartale 2019 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 3,8 mld zł - można dowiedzieć się z informacji Narodowego Banku Polskiego o bilansie płatniczym za czwarty kwartał 2019 r. Dodano, że najwięcej pieniędzy napłynęło z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Reklama

Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1 mld zł, czyli 27 proc. ogółu transferów, a także od migrantów długookresowych w wysokości 2,8 mld zł, tj. 63 proc. całej kwoty.

Jak podał bank centralny, w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była nieznacznie niższa (ok. 0,1 mld zł).

Według NBP, na zanotowany spadek wpłynął głównie niższy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii. Natomiast zarejestrowano wzrost środków przekazywanych do Polski z Norwegii i Holandii.

Podkreślono, że Niemcy nadal pozostały krajem z największą wartością przekazów pieniężnych. "W IV kwartale 2019 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,1 mld zł. Na drugim miejscu, znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 0,6 mld zł. Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 45,6 proc. wszystkich transferów" - napisano.

Liczba Polaków za granicą rośnie z roku na rok. (Fot. Getty Images)

NBP podał też, że tym samym okresie za granicę od pracujących w Polsce cudzoziemców trafiło 3,9 mld zł, czyli o 0,2 mld zł mniej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. "Zanotowany spadek wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w IV kwartale 2019 r. wyniosły 3,3 mld zł wobec 3,7 mld zł w IV kwartale 2018 r." - wskazano.

Dodano, że w strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę, było to 3,4 mld zł, co stanowiło 86 proc. wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,7 mld zł.

Czytaj więcej:

Corona Helpline dla Polaków w UK i nie tylko

Polacy w UK zachęcani do zadbania o swoje zdrowie psychiczne

Grecja otwiera granice, ale nie dla Polaków i Brytyjczyków

  Komentarze
  • Olo
   2 czerwca, 21:46

   I co na to powiecie Polacy mieszkający w Polsce? Nadal będziecie pluc na tych co mieszkają poza granicami kraju? Wyzywać..jatrzyc...wyśmiewać? Nie rozumiem naszej mentalności.....albo już się z niej wyleczylam...Polacy w kraju zazdroszczą tym za granicą A Polacy za granicą narzekają jak tu jest źle I krytykują wszystko I wszystkich. Tym pierwszym powiadam że przecież mogą wyjechać na zachód I zobaczyć co to np.szacunek do drugiego A tym drugim powiadam że nie są niewolnikami I zawsze mogą do kraju wrócić...Dziękuję i pozdrawiam

  • Gbur
   3 czerwca, 06:27

   I po co rząd ma sie starać o prawdziwy dobrobyt Polaków w polsce?? Przecież tak bardziej mu sie opłaca. Nie dając nic w zamian dostaje miliardy

  • Marysia
   3 czerwca, 09:02

   Ej. A jak kupie mieszkanie w polsce to będą mnie podatkować za prace w uk? Będe płaciła jakieś podatki w polsce? Chce kupic mieszkanie i je wynajmować bo trzeba mieć tylko 10% wkładu i zarabiać £1500 miesięcznie i to jedna osoba tylko musie w uk pracować. Tylko co z podwójnym opodatkowaniem?

  • Bedziesz płaciła
   3 czerwca, 09:32

   w Polsce podatek jak chcesz komus wynajac mieszkanie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama