Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Morawiecki: Nie jest przesądzone "gwałtowne" znoszenie obostrzeń w czerwcu

Morawiecki: Nie jest przesądzone "gwałtowne" znoszenie obostrzeń w czerwcu
Premier zaapelował, by nie lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa - nosić maseczki w miejscach, gdzie są one wymagane i zachowywać dystans. (Fot. Getty Images)
Nie jest wcale przesądzone, że w czerwcu będziemy 'gwałtownie' znosić obostrzenia. Musimy pamiętać nadal o zachowywaniu dyscypliny sanitarnej - oświadczył wczoraj premier Mateusz Morawiecki.
Reklama
Reklama

Premier odnosząc się do najnowszych rozporządzeń znoszących pewne obostrzenia na stadionach i przywracające koncerty plenerowe zaznaczył, że nadal należy pamiętać o zachowaniu dyscypliny sanitarnej. Dodał, że obecnie w resortach zdrowia oraz kultury i sportu trwają prace nad uszczegółowieniem tych rozporządzeń.

"Zdecydowaliśmy się na luzowanie restrykcji, ale robimy to w sposób ostrożny" - zaznaczył. Dodał, będzie możliwość organizowania pewnych wydarzeń, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedno z nich stanowi, że ograniczenia liczby miejsc udostępnianych publiczności nie stosuje się do meczów kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn przeciwko reprezentacji Federacji Rosyjskiej, rozgrywanego 1 czerwca 2021 r. we Wrocławiu oraz reprezentacji Republiki Islandii, rozgrywanego 8 czerwca 2021 r. w Poznaniu. Przesądza ono równocześnie, że podczas tych wydarzeń udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, czyli co drugie miejsce na widowni.

Kolejne pozwala na organizację od 4 czerwca koncertów na otwartym powietrzu z udziałem publiczności do 250 osób, pod warunkiem zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.

Premier zaznaczył jednak, że wcale nie jest przesądzone, że obostrzenia będą w czerwcu "gwałtownie" znoszone. Równocześnie przytoczył przykład krajów w Europie: Szwecji, Litwy, Belgii, w których liczba zakażeń jest kilkukrotnie większa niż w Polsce i przy zbliżonym poziomie szczepień w tych społeczeństwach pojawiają się takie ogniska zakażeń. Premier określił to jako odbicie trzeciej fali w tych krajach.

Zaapelował, by mając to wszystko na uwadze nie lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa - nosić maseczki w miejscach, gdzie są one wymagane i zachowywać dystans.

Czytaj więcej:

W Polsce zanotowano milion wolnych terminów na AstraZenekę

CBOS: 25 proc. Polaków nie zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19

Polska: Niezaszczepieni tracą pracę

Czy Polska umożliwi loty osobom z temperaturą powyżej 38 st. C?

Polacy ufają nauce, ale rząd zachęca do szczepień loterią

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama