Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Moody's o ratingu Polski: Silna gospodarka, ale wyzwaniem praworządność i relacje z UE

Moody's o ratingu Polski: Silna gospodarka, ale wyzwaniem praworządność i relacje z UE
Polska gospodarka pozostaje silna, choć może ją czekać wiele zagrożeń w najbliższych latach. (Fot. Getty Images)
Profil kredytowy Polski wspiera silna gospodarka, umiarkowane zadłużenie rządu i solidna zdolność do jego obsługi - ocenia w raporcie z 26 września agencja ratingowa Moody's. Głównymi wyzwaniami dla ratingu są z kolei stopniowa erozja ram instytucjonalnych, zwłaszcza w obszarze praworządności, a także napięte relacje z UE.

Reklama
Reklama

"Profil kredytowy Polski wspiera wysoka siła gospodarcza, umiarkowane zadłużenie rządu oraz solidna zdolność do obsługi długu. Do fundamentalnych wyzwań dla ratingu należą stopniowa erozja wciąż mocnych ram instytucjonalnych, szczególnie w obszarze praworządności, napięte relacje z UE, a także niesprzyjające trendy demograficzne" - przekazano w raporcie z 26 września.

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla przekonanie agencji, że ryzyka dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone, pomimo podwyższonej ekspozycji na ryzyko geopolityczne, które będzie obecne także w dłuższym horyzoncie.

Prestiżowa agencja zwraca uwagę na straty, jakie ponosi polska gospodarka na skutek konfliktu z UE. (Fot. Getty Images)

"Rating pozostaje odporny na okres wyższej inflacji, niższego wzrostu, wzrostu wydatków fiskalnych, wyższych kosztów finansowania rządu oraz zmienności kursu walutowego, a także na napięte relacje z UE" - dodano.

Pozytywna presja na rating w ocenie Moody's mogłaby się pojawić, gdyby doszło do szybszej odbudowy solidnego bilansu rządu sprzed pandemii, względem obecnych oczekiwań, w połączeniu z solidnymi perspektywami wzrostu gospodarczego w średnim terminie.

Pozytywne dla ratingu byłoby również odwrócenie niekorzystnych zmian w otoczeniu instytucjonalnym w kwestii praworządności, prowadzące do normalizacji relacji z UE.

Negatywna presja na rating mogłaby pojawić się, gdyby pozycja fiskalna rządu znacząco się pogorszyła lub gdyby wzrost gospodarczy znacząco spowolnił w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii lub do bazowych prognoz agencji.

"Dalsze znaczące pogorszenie w obszarze praworządności, które mogłoby mieć negatywny wpływ na lokowanie biznesu w Polsce oraz dalsza intensyfikacja konfliktu z instytucjami UE również byłyby negatywne dla ratingu. Przedłużające się wstrzymanie wypłaty środków z KPO niesie ryzyko w dół dla naszych prognoz ścieżki fiskalnej i wzrostu" - dodano.

Czytaj więcej:

"Economist": Bankructwo techniczne USA staje się możliwe, odczuje to każda gospodarka świata

Ceny nieruchomości w UK spadają w najszybszym tempie od początku kryzysu finansowego

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      7 października 2023, 08:46

      Silna gospodarka, to by byla, gdyby nie te zuchwale zlodziejaszki, pokroju niejakiego mateusza m. Czy donalda t.

    • Lono - Polak
      7 października 2023, 09:00

      A w którym miejscu ten brak praworządności? Największym problemem Polski jest antypolska opozycja współczesna Targowica

    • Drakus
      7 października 2023, 09:59

      Widzę że wielu uznało że Niemiec jest lepszy i pragną ciężko pracować za niską pensję dla Scholza. Strony są tylko dwie i Polacy mogą wybrać swoją przyszłość, ale złość i emocje ich zaślepiają. Tusk już ich sprzedał tysiąc razy, ale nikt tego nie widzi, ani nie pamięta. Pragną sprowadzić sobie nierobów z Afryki bo wielki kanclerz tak każe. Żaden Rząd nie jest doskonały, w innych Państwach też popełniają błędy i kradną. Głosujemy na zdrajcę, a potem narzekamy że jest żle. Nie Rząd musimy wymienić, ale rozum wyborcom.

    • Gospodarka
      7 października 2023, 10:25

      .. tak silna gospodarka , dobrze ktos oplaca ta agencje no i ten zwrot - ,, umiarkowane zadłużenie rządu,, - oni chyba nie wiedza ze moje prawnuki beda spacac ten dlug , ktory jest robiony teraz w okresie 5 lat, ciekawe co powiedza jak zostanie podany faktyczny dlug publiczny , a nie ten ktory ma agencja, naprwade juz nikomu nie mozna wierzyc , banda oszustow....

    • Do Gospodarka
      7 października 2023, 13:50

      Sądzisz ze gdyby był jakis "ukryty" dług to totalna opozycja by tym nie krzyczała na cały swiat? Przecież maja "swojego w NIK" pełno jest ich kofidentow a i Brukseli też trzeba cyklicznie podawać dane gospodarcze. Kiedy Rostowski robił swoje czary mary z długiem to Pisowcy od razu o tym informowali. Wiesz dlaczego PO zlikwidowało OFE? Ponieważ zadłużenie kraju zblizylo się do konstytucyjnej granicy 50% PKB a OFE było formą długu, wystarczy 5 min w necie aby znaleźć informacje na ten temat lub polecam wyklad Ekonomisty Pana Prof Dylewskiego na YouTube pt zadłużenie puliczne.Tylko Konfa matters!

    • Celestyn76
      13 października 2023, 22:52

      Niech moody zajmie siewleworzadnoscia u hitlersynow gdzie sady sa partyjna a prasa cenzuroesna od czasow hitlera

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama