Menu

Ministrowie Borisa Johnsona ostro skrytykowani za brak maseczek

Ministrowie Borisa Johnsona ostro skrytykowani za brak maseczek
Zdaniem czołowych lekarzy, politycy powinni świecić przykładem... Na zdj. od lewej: minister zdrowia - Sajid Javid, minister finansów - Rishi Sunak i premier Boris Johnson. (Photo by Leon Neal/Getty Images)
Lekarze ze stowarzyszenia The British Medical Association (BMA) skrytykowali nieodpowiedzialne zachowanie członków brytyjskiego rządu po tym, jak szef resortu zdrowia Sajid Javid wygłosił 'szokujące' zdanie, że 'nie ma potrzeby, aby ministrowie nosili maseczki w trakcie rządowych posiedzeń' - informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Prezes stowarzyszenia zawodowego lekarzy Chaand Nagpaul wyraził oburzenie po tym, jak opublikowano zdjęcie z wtorkowego posiedzenia gabinetu, na którym ani jeden minister nie miał zakrytej twarzy.

Minister zdrowia Sajid Javid usprawiedliwiał to zachowanie. Jak tłumaczył, było to "całkowicie zgodne" z zaleceniem premiera Borisa Johnsona, zgodnie z którym ludzie powinni rozważyć zakładanie maseczek, kiedy znajdują się w zatłoczonych miejscach wśród "nieznajomych". Jednak zdaniem prezesa BMA, gabinet premiera wykazuje "szokujący" brak odpowiedzialności w czasie, gdy liczba zakażeń sięga 35 tys. dziennie.

Przedstawiony we wtorek przez Johnsona zimowy plan walki z koronawirusem nakłada na społeczeństwo obowiązek wykazania się osobistą odpowiedzialnością w podejmowaniu działań mających na celu zahamowanie wzrostu zachorowań, przy czym obowiązek noszenia maseczek pozostał opcją rezerwową.

Eksperci: "Program szczepień nie będzie skuteczny, gdy nie będziemy przestrzegać innych środków, jak np. maseczki w zamkniętych pomieszczeniach". (Fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Minister zdrowia, zapytany o spotkanie bez maseczek, tłumaczył w rozmowie ze Sky News: "To jest całkowicie zgodne z tym, co wczoraj zapowiedział premier i z tym, co mówiłem ja, ponieważ chodzi o to, że ludzie powinni rozważyć noszenie maseczek w zatłoczonych miejscach, gdy przebywają wśród nieznajomych; wśród ludzi, z którymi normalnie nie spędzają czasu".

Dr Nagpaul stwierdził jednoznacznie, że nieodpowiedzialne zachowanie rządu, który w dobie pandemii podkreśla znaczenie bycia odpowiedzialnym, jest "dość szokujące". "Covid-19 jest przenoszony między bliskimi osobami i przyjaciółmi w nie mniejszym stopniu niż między obcymi. Dowody wskazują, że zakażenia w obrębie gospodarstw domowych były główną cechą pandemii" - zaznaczył prezes BMA.

"Program szczepień czyni olbrzymią zmianę, ale nie może być skuteczny, gdy nie będziemy przestrzegać innych środków. Noszenie maseczek w zamkniętych zatłoczonych pomieszczeniach oraz odpowiednia wentylacja w sklepach, szkołach i biurach są również ważnymi działaniami w walce z pandemią. Minister zdrowia i inni ministrowie muszą uznać istnienie wirusa i świecić przykładem" - podsumował szef British Medical Association.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed "trudnym sezonem grypowym"

Boris Johnson: Głównym planem walki z pandemią pozostają szczepienia

Brytyjski minister zdrowia wzywa celebrytów, aby nie rozpowszechniali "kłamstw"

Rządowi doradcy: Może być nawet 7 tys. hospitalizacji dziennie z powodu Covid-19 w UK

  Komentarze
  • JoBo
   17 września, 16:10

   Przecież to złota żyła dla wszystkich lekarzy. Nic nie robić i brać za to kasę, jeszcze z dodatkami za srandemię.

  • Siwucha
   17 września, 16:37

   Panowie ministry ........oj sorki panowie przedstawiciele koncernòw farmaceutycznych majā informacje że taka to pandemia i taki to niebezpieczny wajrus ....maski sā dla roboli a elyty to lepszy sort ich przepisy dla maluczkich nie obowiāzujā....a oto przykłady ...finał euro w piłce kopanej 2000 gości oficjalie zaproszonych przez juefa żadnych kwarantannòw żadnych testòw no poprostu tralala spotkanie najbogatszych z g8 ....i co i to samo co z gośćmi finału .....wszystkie zwierzęta sā ròwne ale świnie sā ròwniejsze ...

  • Loko
   17 września, 19:00

   Lekarze to chyba tacy co za kasę zrobią wszystko kiedyś na takich mówiło się zbrodniarze

  • Jobojobo
   17 września, 20:11

   No patrz jobo polbrexit wrocil do UK jobo jobo jednak kilka szarych komorek ma pod berecikiem ....juz przepraszal I sie zegnal a Tu PAC PAC jobo wrocil

  • JoBo
   18 września, 07:30

   @Jobojobo...A ty ciągle myślisz, że aby dyskutować na Londynku, to trzeba być w Anglii ? A może trzeba mieszkać w Londynie ? A council tax też chodzisz płacić osobiście ? Jeszcze raz znajdę taki wpis, to nie będę używał już swojego nicka, tylko za każdym razem inny. A tacy goście, jak ty, znowu będą płakali na tym forum, że to niesprawiedliwe, że to nie fair. Że Londynek powinien tego zabronić. Wam, czy tobie wolno, to czemu nie ja ?

  • He
   18 września, 08:48

   I gdzie ten wirus hahaha,ach ci przerażeni zaszczepieni

  • Hydra
   18 września, 12:38

   Jobo zmien ksywe na nocnik ,pielucha,pampers wiesz dlaczego Bo zawsze jestes pelny smierdzacych podtekstow .......

  • Jobojobo
   18 września, 12:53

   Normalnie boje sie ciebie jezu co to bedzie jak bojo ksywe zmieni hahaha

  • Karol Stefanowski
   18 września, 21:16

   No i powiedzcie sami, Jarosław Kaczyński, Pan Andrzej Duda i nasz PM Mateusz Morawiecki prezentują się o wiele lepiej. Nie mówiąc o tym, że rządzą Polską o wiele lepiej. Niedługo dorównamy UK. Zobaczycie !

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama