Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ministerstwo obrony UK potwierdza przekazywanie Ukrainie pocisków Brimstone 2

Ministerstwo obrony UK potwierdza przekazywanie Ukrainie pocisków Brimstone 2
Brimstone – to brytyjski kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych. (Fot. Twitter/@TpyxaNews)
Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło wczoraj, że w ramach pomocy dla Ukrainy przekazuje temu krajowi naprowadzane laserowo pociski Brimstone 2, mające dwukrotnie większy zasięg niż ich poprzednia wersja.

To, że Wielka Brytania oprócz pocisków Brimstone, o których przekazywaniu informowano już ok. pół roku temu, wysyła także ich nową wersję, ujawnił we wtorek dziennik "Daily Telegraph". Wczoraj ministerstwo obrony zamieściło na Twitterze nagranie wideo z bazy RAF Brize Norton, na którym pokazano, jak pociski Brimstone 2 są ładowane do samolotów transportowych oraz wyjaśniono, jak one działają.

Wystrzeliwane zazwyczaj z samolotów pociski Brimstone 2, z których każdy kosztuje ok. 175 tys. funtów, mogą trafiać w cele poprzez śledzenie lasera kierowanego przez żołnierzy, samoloty lub pojazdy, albo wybierać własny cel z zaprogramowanej listy dzięki zastosowaniu fal radaru.

System ten pozwala broni na skanowanie pola walki i wybór najbardziej odpowiedniego celu, pomijając pojazdy cywilne lub mniej ważny sprzęt wojskowy. Brimstone 2 mogą być użyte w obszarach zabudowanych, bo dzięki naprowadzaniu laserowemu redukowana jest możliwość potencjalnych strat wśród ludności cywilnej.

Pierwsza wersja Brimstone weszła do użycia w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) w 2005 roku. Po dokonanej w 2008 roku modernizacji pocisk może być naprowadzany laserowo. Nowy model Brimstone 2 wszedł do służby w 2016 roku.

Z zasięgiem po wystrzeleniu z samolotu wynoszącym ok. 60 km i głowicą bojową o wadze 6,3 kg Brimstone 2 jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Opracowano jednak wersję morską broni, przeznaczoną specjalnie do rażenia szybkich jednostek atakujących, takich jak łodzie motorowe.

Czytaj więcej:

Były brytyjski minister obrony: Nie tylko Ukraina, ale my wszyscy mamy dług wobec Polski

Premier UK z wizytą w Kijowie. "Przekażemy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej"

Brytyjczycy przekażą Ukrainie nowszą wersję pocisku Brimstone

Brytyjski minister obrony: Przekazujemy Ukrainie trzy śmigłowce wojskowe

"NYT": Wojna na Ukrainie wymaga od USA i NATO zwiększenia zapasów broni

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   28 listopada 2022, 13:22

   To teraz ukry będą szczelac gdzie popadnie i będą ginac polscy obywatele. Winnego nie będzie bo powiedzą że wypadek...

  • N
   28 listopada 2022, 13:48

   Czytelnik anonimowy kup sobie slownik ortograficzny albo wracaj do podstawowki

  • Trolless
   28 listopada 2022, 20:28

   Czytelnik, ty ruski troll jesteś.

  • Remember
   29 listopada 2022, 05:36

   Rząd wydał 350 MILIARDÓW na " walkę " ze srandemią. Gdyby za 1/10 tej sumy udzielił pomocy w tych pociskach Ukraincom, to ci zniszczyliby wszystkie ruskie czolgi, a jak byłoby im mało, to chińskie i północnokoreańskie.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport