Menu

Mieszkańcy UK masowo rezerwują zagraniczne loty i wakacje

Mieszkańcy UK masowo rezerwują zagraniczne loty i wakacje
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wierzą, że tego lata uda im się polecieć na zagraniczne wakacje. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie linie lotnicze i firmy turystyczne, po wczorajszym ogłoszeniu przez Borisa Johnsona planu wychodzenia z lockdownu Anglii, odnotowały gwałtowny wzrost rezerwacji na zagraniczne loty i wycieczki - informuje Reuters.
Reklama

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w Wielkiej Brytanii restrykcjami koronawirusowymi, zabronione są wszelkie wyjazdy, które nie są niezbędne - zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

W przedstawionym wczoraj planie wychodzenia z lockdownu Johnson zapowiedział, że w drugim etapie, najwcześniej od 12 kwietnia będą mogły zostać otwarte takie miejsca noclegowe, jak domy letniskowe czy pola kempingowe, ale będzie w nich można przebywać tylko samodzielnie lub z osobami z własnego gospodarstwa domowego.

Hotele, pensjonaty i hostele otwarte zostaną najwcześniej w trzecim etapie, od 17 maja. To też najwcześniejsza możliwa data wyjazdów zagranicznych. Szczegóły w tej sprawie mają zostać przedstawione przez brytyjski rząd 12 kwietnia.

Mimo że te terminy są warunkowe, mieszkańcy Wysp natychmiast po ich ogłoszeniu rzucili się, by rezerwować wyjazdy wakacyjne. Firmy branży turystycznej i linie lotnicze przyznały, że po wystąpieniu Johnsona miały najlepszy handlowy dzień od wielu miesięcy.

W porównaniu do zeszłego poniedziałku, rezerwacje lotów w easyJet wzrosły o ponad 300 proc., a zagranicznych wakacji - o przeszło 600 proc. Również firma turystyczna TUI zanotowała gigantyczny, bo aż 500-procentowy skok zainteresowania wycieczkami do zagranicznych kurortów.

Branża wskazała, że rezerwacje napływają od wczorajszego wieczora, pomimo ciągłej niepewności co do tego, jak i kiedy zostaną odblokowane podróże międzynarodowe.

Klienci easyJet najczęściej rezerwowali wycieczki na sierpień, a najpopularniejszymi kierunkami były: Malaga, Alicante i Palma w Hiszpanii, Faro w Portugalii i grecka wyspa Kreta. "Nasi klienci często wybierali też terminy w lipcu i we wrześniu" - zaznaczył brytyjski przewoźnik.

Z kolei TUI przekazał, że w ostatnich godzinach największą popularnością cieszyły się wycieczki do Grecji, Hiszpanii i Turcji.

Internetowa wyszukiwarka lotów Skyscanner podała, że liczba wczorajszych rezerwacji lotów była o 69 proc. wyższa niż poprzedniego dnia, a liczba odwiedzających witrynę skoczyła o 55 proc. zaraz po ogłoszeniu przez Johnsona planu powrotu do normalności.

W efekcie perspektywy otwarcia ruchu turystycznego wyraźnie wzrosły kursy akcji linii lotniczych oraz biur turystycznych. Dzisiaj rano akcje IAG, właściciela British Airways, podrożały o 5,9 proc., easyJet - o 8,3 proc., Ryanaira - o 4,1 proc., a TUI - o 6,4 proc.

Czytaj więcej:

UK: Minister nie wie, czy wakacje będą możliwe, ale sam już zarezerwował pobyt

Johnson: Za wcześnie, by mówić, czy wyjazdy wakacyjne będą możliwe

Wakacje dla zaszczepionych Brytyjczyków? Rząd Hiszpanii rozważa pomysł

EasyJet z "obietnicą ochrony" brytyjskich klientów

Johnson: Większość restrykcji w Anglii skończy się 21 czerwca

  Komentarze
  • Kasia Kempinguje -YouTube
   23 lutego, 17:30

   Kempingi też są masowo bookowane. No i fajnie :-) Zapowiada się bardzo pracowity sezon na kempingu :D

  • Czytelnik anonimowy
   23 lutego, 18:09

   Jak tam posiadacze butów z blachą ? Gdzie wypad na urlop w sierpniu ?

  • Rolling
   23 lutego, 19:13

   Nie wierzę, że przez najbliższe lata będzie normalnie. Kumpel, Anglik powiedział mi, że mistrzostwa Europy będą w Anglii, bo wszyscy będą zaszczepieni. Nawet gdyby, to posadzą kibiców co trzecie krzesełko i co ? To ma być mecz ?

  • Janina
   23 lutego, 21:33

   Jak biedota zbierała cały rok na wakacje to niech pojedzie niektórzy z nich biorą pożyczki w zastaw tylko po to aby tylko się pokazać że mogą gdzieś pojechać spłacają przez cały rok dziś rozmawiałam z angielka i to właśnie mi mówiła.

  • Marian
   24 lutego, 06:28

   Jeżeli będzie tak jak piszą to na lotnisku znowu zapierdziel mam nadzieję że nie wykupią wszystkich burgerów

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama