Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkańcy Irlandii najczęściej w UE skarżą się na samotność

Mieszkańcy Irlandii najczęściej w UE skarżą się na samotność
Samotność to bardzo duży problem we współczesnym społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
Co najmniej co dziesiąty Europejczyk przez większość czasu lub nawet zawsze czuje się samotny - wynika z raportu przedstawionego przez Komisję Europejską. Najbardziej samotni są Irlandczycy - w tym kraju na brak znaczących relacji społecznych uskarża się aż 20 proc. ludności.
Reklama
Reklama

Badanie na temat poczucia samotności przeprowadzono w ramach pilotażowego projektu Unii Europejskiej mającego na celu monitorowanie i radzenie sobie z rosnącym brakiem "znaczących interakcji społecznych".

Jak podaje "Euronews", objęto nim 25 tys. osób ze wszystkich krajów UE. Ankiety przeprowadzono w 2022 roku, aby poznać skalę epidemii samotności spowodowanej przedłużającymi się lockdownami i izolacją w czasie pandemii.

Ludzie samotni obarczeni są większym ryzykiem np. zachorowania na depresję. (Fot. Getty Images)

Wyniki nie napawają optymizmem. Aż 13 proc. badanych odpowiedziało, że czuło się samotne przez większość czasu lub przez cały czas. Największy problem jest w Irlandii. Tam na samotność skarży się około 20 proc. mieszkańców.

Najlepiej jest w Holandii, Czechach, Chorwacji i Austrii. W tych krajach samotność dotyka mniej niż 10 proc. osób. W Polsce wskaźnik ten plasuje się na poziomie europejskiej średniej i wynosi 13-14 proc.

Według raportu ludzie, którzy czują się samotni przez cały czas lub przez większość czasu, są bardziej narażeni na objawy depresji.

"Samotność to nie tylko kwestia prywatna i indywidualna. Może negatywnie wpływać na spójność społeczną i powinna być traktowana jako problem społeczny i jako taki rozwiązywany" – możemy przeczytać w raporcie. Jego autorzy zwracają też uwagę, że poczucie osamotnienia nie jest jedynie skutkiem konkretnych wydarzeń w życiu poszczególnych osób, takich jak separacja, utrata pracy czy zakończenie nauki. Wynika ono także z czynników kulturowych - sytuacji ekonomicznej czy ilości i jakości interakcji społecznych.

Czytaj więcej:

"Zdejmij zbroję, pokaż blizny": Polacy w Szkocji zachęcani do rozmów o zdrowiu psychicznym

BBC o londyńskim klubie samotnych kobiet. Liczba członkiń robi wrażenie

Badanie: 13 proc. samotnych Polaków powyżej 80 lat nigdy nie wychodzi z domu

    Komentarze
    • Byku
      15 czerwca 2023, 14:08

      Ja się nie dziwie jak większość z nich jest ruda

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama