Menu

Media: Irakijczycy mieszkający w Niemczech sprowadzają rodaków przez Białoruś i Polskę

Media: Irakijczycy mieszkający w Niemczech sprowadzają rodaków przez Białoruś i Polskę
Sytuacja na granicy z Białorusią wciąż jest niestabilna, a każdego dnia odnotowuje się dziesiątki prób jej przekroczenia przez nielegalnych imigrantów. (Fot. Getty Images)
Wzrasta liczba nielegalnych imigrantów, którzy legalnie lecą na Białoruś, a stamtąd z pomocą przemytników przedostają się przez Polskę do Niemiec. Policja zatrzymała trzech Irakijczyków którzy mieli pomagać rodakom w nielegalnym wjeździe do Niemiec - dowiedziała się gazeta 'Welt am Sonntag'.
Reklama
Reklama

"Znacząco wzrosła liczba nieuprawnionych wjazdów do Niemiec imigrantów, którzy najpierw legalnie lecą na Białoruś, a stamtąd z pomocą przemytników przedostają się przez Polskę do kraju" - donosi "Die Welt"

Jak dowiedziała się gazeta z kręgów bezpieczeństwa, policja federalna miała w czwartek aresztować trzech podejrzanych o przemycanie ludzi. "Chodzi o Irakijczyków mieszkających w Niemczech, którzy mieli pomagać rodakom w nielegalnym wjeździe samochodem do kraju" - możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu "Die Welt".

"Policja federalna zatrzymała na granicy z Polską 85 nielegalnych imigrantów, w tym 46 Irakijczyków, 23 osoby o niejasnym obywatelstwie, a także Syryjczyków, Turków i Irańczyków" - relacjonuje dziennik. W przypadku 33 osób udało się ustalić, że podróżowały z Turcji przez Białoruś i Polskę; "znaleziono przy nich stosowne stemple wjazdowe lub wizy wydane przez władze tureckie i białoruskie".

"W tym tygodniu policja federalna zintensyfikowała swoje działania poszukiwawcze na polsko-niemieckim pograniczu" - informuje gazeta.

"Welt" przypomina, że na początku września "dwaj Afgańczycy mieszkający w Niemczech zostali zatrzymani i zgłoszeni jako domniemani przemytnicy swych rodaków. Towarzyszyli dziesięciu Afgańczykom ewakuowanym z Kabulu do Włoch w autobusie jadącym do północnych Niemiec. Według Federalnego Inspektoratu Policji w Rosenheim, ewakuowani złożyli już wniosek o azyl we Włoszech, ale nie chcieli tam pozostać".

"Podczas gdy nieuprawniona migracja osób ubiegających się o azyl z Włoch do Niemiec jest silna od wielu lat, trasa Białoruś-Polska jest nowym zjawiskiem" - zauważa gazeta. Białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki w odwecie za nowe sankcje UE od lata pozwala Irakijczykom i innym migrantom przemieszczać się na granice tego państwa z Litwą, Łotwą i Polską.

"Od początku września na granicy z Białorusią polska straż graniczna zarejestrowała ponad 3 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w czwartek podjęto 238 takich prób" - przypomina "Die Welt".

Czytaj więcej:

"Kryzys na granicach z Białorusią zaplanowany przez reżim Łukaszenki"

Komisja Europejska: Brak akceptacji dla prób przyzwalania na nielegalną migrację do UE

  Komentarze
  • Qwerty
   19 września, 12:58

   Ehhhh gdybysbie wiedzieli co sie dzieje w Niemczech w biedniejszych miastach .... cyganie z wrocławskiego bloku Koreańska 1 to małe piwko -:))

  • Barabara
   19 września, 13:55

   Tak to jest jak pracownicy biorowi rzadza UE w imie pseudoszczytnich racji

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama