Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: Fundusze hedgingowe zarabiają na drożejącej wskutek wojny żywności

Media: Fundusze hedgingowe zarabiają na drożejącej wskutek wojny żywności
Kryzys na rynku żywności stał się dla wielu okazji do zarobku. (Fot. Getty Images)
Fundusze hedgingowe należą do głównych wygranych globalnego skoku cen żywności, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę; dziesięć największych na świecie funduszy osiągnęło zyski szacowane na prawie 2 mld dolarów - zauważa brytyjski 'Guardian'.
Reklama
Reklama

Przeprowadzona przez organizację Greenpeace i platformę dziennikarską Lighthouse Reports analiza zysków 10 największych funduszy hedgingowych za pierwszy kwartał 2022 r. pokazuje, że prawdopodobnie zarobiły one ok. 1,9 mld dolarów na handlu dwoma towarami spożywczymi, zbożem i soją, w okresie poprzedzającym inwazję i bezpośrednio po niej.

Jak donosi"Guardian", ustalenia te rodzą pytania o rolę funduszy hedgingowych i innych spekulantów w zawyżaniu cen żywności w czasie, gdy trwa globalny kryzys kosztów utrzymania. Po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował w lutym ubiegłego roku o napaści na Ukrainę, rosnące już wcześniej ceny wielu kluczowych towarów wystrzeliły jeszcze mocniej.

Ceny wielu produktów spożywczych znacząco wzrosły w ostatnim czasie. (Fot. Getty Images)

"Fundusze hedgingowe i spekulanci finansowi osiągnęli nieprzyzwoite zyski, stawiając na głód i pogłębiając go. To nie może być słuszne. Na początku wojny na Ukrainie inwestorzy finansowi masowo stawiali na zboża i towary, chcąc wykorzystać niepewność i rosnące ceny żywności, i trafili w dziesiątkę" - ocenia Olivier De Schutter, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zrównoważonych Systemów Żywnościowych i specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka.

Przyznał on, że trudno jest oddzielić wpływ spekulacji na ceny żywności, które mogą rosnąć też z innych powodów, ale podkreślił, że spekulacja prawdopodobnie odegrała kluczową rolę. "Są oznaki, że pomogła nadmuchać bańkę cenową, wywierając presję na wzrost cen żywności - który był nieproporcjonalny do fundamentów rynkowych i do rzeczywistej podaży żywności - i to wpłynęło na poziom głodu najbiedniejszych ludzi na świecie" - wskazał.

"Guardian" przypomina, że po napaści Rosji na Ukrainę gwałtownie wzrosły ceny paliw kopalnych, a wraz z nimi - ceny zbóż i innych podstawowych produktów spożywczych oraz nawozów. Ukraina jest jednym z największych na świecie dostawców pszenicy, kukurydzy, oleju słonecznikowego i innych ważnych towarów, a także nawozów chemicznych.

Po inwazji ceny żywności skoczyły do rekordowych poziomów. Wprawdzie w ciągu minionego roku spadły, ale jeszcze nie do poziomu z 2021 r., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w marcu, że "wiele podatnych krajów nadal stoi w obliczu podwyższonego braku bezpieczeństwa żywnościowego".

Eksperci podkreślają, że wiele firm szuka okazji do inwestowania także na skutek rosnących cen gazu. (Fot. Getty Images)

Gazeta zaznacza, że fundusze hedgingowe ściśle strzegą szczegółów swoich inwestycji, dlatego nie można stwierdzić, które z nich uzyskały największe dochody na handlu towarami spożywczymi. Jak wyjaśnia, Greenpeace i Lighthouse Reports wyliczyły łączną kwotę 1,9 mld dolarów, badając ich zyski na podstawie indeksu rynkowego SG Trend Index, a następnie szacując, w jakim stopniu poszczególne fundusze ukierunkowane są na inwestycje w towary. Kwota 1,9 mld dolarów dotyczy tylko zbóż i soi.

Jak wskazano, zyski uzyskane przez 10 największych funduszy hedgingowych w pierwszym kwartale 2022 r. na zbożach i soi były znacznie wyższe, niż zyski z tych samych towarów w pierwszym kwartale któregokolwiek z poprzednich pięciu lat.

Także koncerny spożywcze odnotowały nadzwyczaj wysokie zyski. Greenpeace oblicza, że 20 największych firm spożywczych na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat finansowych zapewniło akcjonariuszom 53,5 mld dolarów zysku, co było wynikiem wzrostu cen żywności podczas pandemii Covid-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej:

Mieszkańcy UK już niedługo odetchną? "Inflacja za kilka tygodni zacznie spadać"

Ekonomiści w Polsce: Inflacja wyhamuje, wydatki razem z nią

Francja: 42 procent najuboższych Francuzów zrezygnowało z jednego posiłku dziennie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama