Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media w UK: Powojenna odbudowa Warszawy może być cenną lekcją dla Ukrainy

Media w UK: Powojenna odbudowa Warszawy może być cenną lekcją dla Ukrainy
Powojenna odbudowa Warszawy może być inspiracją dla ukraińskich miast. (Fot. Luis Davilla/Cover/Getty Images)
Powojenna odbudowa Warszawy, a zwłaszcza wykorzystanie do niej gruzu ze zniszczonych budynków, może być cenną lekcją i przykładem dla ukraińskich miast - zauważają brytyjskie media, nawiązując do prezentowanej w Muzeum Warszawy wystawy 'Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949'.

O wystawie, którą można było oglądać do niedzieli, 3 września, napisały dziennik "The Guardian" i miesięcznik "The Critic".

"Idea Warszawy jako miasta-feniksa, odbudowanego z ruin po II wojnie światowej, jest kluczową częścią tożsamości polskiej stolicy. Teraz wystawa rzuciła nowe światło na innowacyjny sposób, w jaki wysiłek odbudowy wykorzystał ruiny i gruzy do stworzenia nowego miasta. Wystawa przekonuje, że gruz jest dla Warszawy tym, czym marmur z Carrary dla Rzymu czy kamień portlandzki dla Londynu. Wystawa pokazuje, w jaki sposób miliony cegieł zostały wykorzystane w nowych budynkach i jak ogromne ilości gruzu zostały pokruszone, aby stworzyć nowy materiał budowlany znany jako gruzobeton, wykorzystywany przy budowie wielu powojennych projektów" - napisał "The Guardian".

Według kuratora wystawy, Adama Przywary, powojenna historia oferuje coś więcej niż tylko ciekawostki historyczne, bo istnieją dwa obszary o współczesnym znaczeniu: idea zrównoważonej architektury i to, jak można te doświadczenia wykorzystać do odbudowy Ukrainy.

Jak zauważa gazeta, odbudowa Warszawy stała się prekursorem współczesnych debat na temat zrównoważonego budownictwa, w których zyskuje na popularności koncepcja "architektury cyrkularnej". "Każdego roku Unia Europejska produkuje więcej gruzu z budowy i rozbiórki, niż w Warszawie powstało podczas sześciu lat wojny" - mówi Przywara.

Wystawę odwiedzili architekci i urbaniści, którzy szukają inspiracji w warszawskich doświadczeniach, pracując nad odbudową ukraińskich miast zniszczonych wskutek rosyjskiej inwazji.

"Najlepszym rewanżem na Rosjanach byłoby zbudowanie czegoś lepszego z samych gruzów, które stworzyli. Jest to symboliczne i zrównoważone, ale musiałoby być również opłacalne ekonomicznie. W Warszawie przeprowadzono eksperymenty, aby zobaczyć koszty i musielibyśmy to zrobić również na Ukrainie" - oznajmiła Natasza Kozub, architektka z Charkowa należąca do kolektywu architektoniczno-urbanistycznego Ro3kvit.

Jak przypomina "The Guardian", Warszawa została zniszczona w zaplanowany, całościowy sposób przez siły niemieckie pod koniec 1944 r., co było odwetem za Powstanie Warszawskie. Kilka dzielnic zostało zrównanych z ziemią, a 84 proc. budynków na lewym brzegu Wisły zostało zniszczonych.

"Polscy projektanci, inżynierowie i architekci, którym powierzono odbudowę miasta, stanęli przed herkulesowym - i pod wieloma względami zupełnie bezprecedensowym - zadaniem. Miasto zostało zrównane z ziemią, a jego centrum zostało zasypane dziesiątkami milionów metrów sześciennych gruzu i śmieci. Oznaczało to, że pozostałości po zniszczonych budynkach, a także kopce śmieci, musiały zostać usunięte, ale także dokładnie przesiane w poszukiwaniu cennych rzeczy i wszelkich materiałów budowlanych, które można by poddać recyklingowi podczas odbudowy" - wyjaśnia z kolei "The Critic".

"Zubożały kraj nie posiadał żadnych realnych rezerw materiałowych ani zdolności finansowych do zakupu nowych materiałów. Infrastruktura i fabryki potrzebne do ich wytworzenia już nie istniały" - zaznacza.

"Powojenny niedobór, zniszczenia i brak materiałów budowlanych oznaczały, że odbudowa wymagała radykalnych innowacji w technikach wyburzania i budowania. Ograniczający brak materiałów budowlanych spowodował niezwykłe eksperymenty z nowymi technikami budowlanymi" - dodaje.

Czytaj więcej:

Jak niemieckie media przypominają o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej?

"Wielka Brytania, USA i Francja wypowiedziały wojnę Hitlerowi nie po to, by bronić Polski"

Znane niemieckie firmy rodzinne nadal nie rozliczyły się z nazistowską przeszłością

    Komentarze
    • Kamil
      11 września 2023, 14:59

      Jak dalej Warszawiw bedzie wykonywal polecenia wojka sama to skonczy sie znowu odbudowa dlatego proponuje politykow urzedasow na pierwsza linie front wyslac a zwyklym ludziom dla odmiany dac spokoj

    • Sprawiedliwy
      11 września 2023, 20:06

      Kamil dokoladnie tak jest.Polske okradaja zymianie z usa!A w pl zymianie wykonuja ich polecenia.Okradaja ludzi z ich kasy a potem daja 800 plusy lub 13tki i zadluzaja w sposob katastrofalny Polakow.Skonczy sie to katastrofa i wojna.Tyle ze oni sobie w pisali w ustawe ze nie ida na wojne a wepchna w nia Polakow.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł

    Sport