Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Mąka w UK będzie wzbogacana kwasem foliowym? Ruszają konsultacje rządowe

Mąka w UK będzie wzbogacana kwasem foliowym? Ruszają konsultacje rządowe
Mąka z dodatkiem kwasu foliowego może pomóc w zmniejszeniu wad wrodzonych. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie możliwości wzbogacania rodzimej mąki dodatkiem kwasu foliowego. Od lat apelowali o to eksperci od zdrowia, zwracając uwagę, że zmniejszy to częstotliwość występowania wśród noworodków wad wrodzonych takich jak np. rozszczep kręgosłupa.
Reklama

Rząd rozpoczyna dziś konsultacje na temat zapobiegania wadom wrodzonym za pomocą dodawania do mąki kwasu foliowego. Wdrożenie tego rozwiązania spowoduje, że kwas foliowy zawierać będzie m.in. pieczywo.

"Wszyscy chcemy dać naszym dzieciom najlepszy start w życiu. Diagnoza wady wrodzonej jest druzgocąca dla rodziców. Prosta metoda dodawania kwasu foliowego do mąki pomoże oszczędzić cierpienia setkom rodzin" - przekazała minister zdrowia Seema Kennedy.

Jak zauważają eksperci, wiele przypadków wad wrodzonych można było uniknąć, stosując właściwą dietę w okresie ciąży.

"Kobiety z najbiedniejszych regionów Wielkiej Brytanii rzadziej przyjmują suplementy zawierające kwas foliowy. Podejmujemy więc słuszną decyzję robiąc to, co w naszej mocy, by chronić najsłabszych" - dodała minister zdrowia.

Rządowe konsultacje w tej sprawie potrwają 12 tygodni. Rozpoczęto je po latach apelów i licznych kampaniach organizacji charytatywnych, w tym grupy Shine, która reprezentuje osoby z rozszczepem kręgosłupa.

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Występuje w warzywach liściowych, głównie w szpinaku, ale także w sałacie, kapuście, brokule, szparagu, kalafiorze i brukselce. Związek ten decyduje m.in. o naszym samopoczuciu, wpływa dobrze na układ nerwowy i mózg, a także reguluje pracę komórek w organizmie.

 

  Komentarze


  • Do Chris Duffy
   14 czerwca, 08:40

   Chris a twoim zdaniem co to jest kwas foliowy?😂 I jak jest otrzymywany,uwazasz ze suplementy diety To nie chemia?ales glupi jak but

  • True 7
   14 czerwca, 12:22

   Znów naturę będą poprawiać.Z kwasem foliowym trzeba uważać,bo wszystko w nadmiarze szkodzi.Nawet dziś kupując gotowe artykuły , nie wiesz co jesz i z czego tak naprawdę jest to robione.Nawet jeśli sami chcemy coś przygotować,nigdy nie wiemy jakiej jakości są owe składniki.Ktoś ma wyłączność na monopol żywności i nic na to poradzić nie można.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama