Łyżwiarstwo szybkie: Holenderka najlepsza, Bachleda-Curuś zdyskwalifikowana!

Holenderka Irene Wust wywalczyła złoty medal w niedzielnym wyścigu na 3000 metrów w łyżwiarstwie szybkim rozgrywanym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.
Drugie miejsce przypadło Czeszce Martinie Sablikovej, a brązowy medal Rosjance Oldze Graf.

Otwarcie przyznająca się do homoseksualizmu 27-letnia Wust nie dała szans żadnej z rywalek i dotarła do mety z czasem 4:00.34, co zostało nowym rekordem hali olimpijskiej w Soczi. Zdobywczyni `srebra`, Martina Sablikova straciła do Holenderki 1.61 sekundy. Trzeci czas na mecie uzyskała reprezentantka gospodarzy, Olga Graf, ze stratą 3.13 sekundy do zwyciężczyni.

Na podium zabrakło miejsca dla reprezentantki Polski. Katarzyna Bachleda-Curuś w rywalizacji zajęła 7. miejsce, lecz tuż po zakończeniu zawodów została zdyskwalifikowana.
Przyczyną takiej decyzji sędziów były dwa błędy na ostatniej prostej. Polka przekroczyła linię dzielącą jej tor od toru Martiny Sablikovej. Przepisy są nieubłagane i arbitrzy nie mogli postąpić inaczej, nawet jeśli nie pomogło to Bachledzie w żadnym stopniu i nie przeszkodziło Czeszce.

Natalia Czerwonka ostatecznie uplasowała się na pozycji 16.(4:13.26), a Luiza Złotkowska była 18.(4:14.19)