Menu

Londyn będzie miał siódme lotnisko

Londyn będzie miał siódme lotnisko
Inwestycja pochłonie ok. 300 milionów funtów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wydał zgodę na przekształcenie nieużywanego portu Manston (hr. Kent) w nowe i w pełni prosperujące lotnisko, obsługujące aglomerację Londynu. Pierwsze samoloty wystartują stamtąd w 2023 roku - informuje Simpleflying.com.
Reklama

Niewielkie London Manston Airport jest oddalone od stolicy Wielkiej Brytanii o 112 km. W 2014 r. linie KLM zawiesiły tam ostatnie połączenie pasażerskie i od tego czasu port lotniczy nie obsługuje żadnych lotów. 

Plany ponownego otwarcia lotniska w hrabstwie Kent pojawiły się już kilka lat temu, ale dopiero w miniony piątek władze Wielkiej Brytanii uznały, że najwyższy czas, aby zabrać się za jego przebudowę.

Tym samym port - po Gatwick, Stansted, Heathrow, Luton, Southend i Londyn City - będzie siódmym czynnym lotniskiem w pobliżu brytyjskiej stolicy.

Obiekt ma być przede wszystkim centrum transportu cargo. Są też jednak zaplanowane inwestycje niezbędne do obsługiwania ruchu pasażerskiego na trasach krótkiego i średniego zasięgu. 

Lotnisko nie działa od 2014 roku. (Fot. Getty Images)

RiverOak, partner strategiczny, który stoi za projektem, szacuje, że w ciągu pierwszych 20 lat zainwestuje w London Manston Airport ok. 300 milionów funtów. "Zgoda rządu pozwala nam na przebudowę obiektu w nowoczesne lotnisko na miarę XXI wieku" - oznajmił dyrektor RiverOak, Tony Freudmann.

Obiekt ma zacząć funkcjonować wiosną 2023 roku i dysponować 23 stanowiskami dla samolotów. Według szacunków, w samym porcie powstanie ponad 4 200 miejsc pracy, a pośrednio zatrudnienie znajdzie ok. 23 tys. osób.

Czytaj więcej:

Strefy "Kiss & Fly" na lotniskach w UK coraz droższe

Lotnisko Gatwick wdroży technologię rozpoznawania twarzy

Brytyjski sąd: Rozbudowa lotniska Heathrow "niezgodna z prawem"

  Komentarze
  • Janusz
   15 lipca, 19:26

   Londynskie lotniska, to 180 mln pasażerów rocznie. Wszystkie polskie, to 46 mln. Czy ktos jeszcze chce mówić, że Polska to " serce Europy ". A jeszcze z Londynu, co pół godziny wyjeżdżają do Paryża Eurostary.

  • Jaro
   16 lipca, 06:39

   PO co to potrzebne i komu Jak po Brexicie mało kto będzie to przylatywał, A tak w ogóle to pewnie 50%Zysku linie lotnicze mają z emigrantów

  • Do Janusza
   16 lipca, 11:15

   CZy tobie chlopie to przypadkiem nie za bardzo po....o sie z tymi lotniskami i iloscia pasazerow, wszedzie tylko o tym piszesz.

  • Only piss
   16 lipca, 13:41

   Dziwne. Nie lepiej byłoby zbudować centralne narodowe lotnisko gdzieś w szczerym polu na północ od Manchesteru, i poprowadzić do niego szprychy kolejowe ze wszystkich miast? W Polsce tak zrobiono i będzie to wielki sukces. Tak mówił pan premier a on przecież nigdy nie kłamie.

  • Janusz
   16 lipca, 18:42

   Do Janusza@ Ktoś powiedział, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Myślę, że prawda, ciągle powtarzana, nadal będzie prawdą. A co mam napisać ? Że Brytyjczycy mieli 133 laureatów nagrody Nobla, a my 19. Połowa z Polaków nie wie, co to jest za nagroda. Że ich PKB jest 5 razy wieksze. 1 na 100 wie, co to PKB. To mój sposób na wykazanie, że Polska, to tak za bardzo się nie liczy. Nawet w naszej części Europy. Czesi mają Skodę, Węgrzy Wizzaira, Rumuni Dacie, Bułgarzy i Chorwaci turystykę, a my ? ...Lewandowskiego.

  • Do Janusza
   17 lipca, 10:15

   TY chlopie to masz kompleksy.

  • Janusz
   18 lipca, 10:28

   Do Janusza@Jasne, ze mam. W szczególności, gdy ogladam Premier League. Albo reprezentację Anglii.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama