Menu

Londyn: Tysiące demonstrantów protestowały po śmierci Floyda

Londyn: Tysiące demonstrantów protestowały po śmierci Floyda
Fala protestów dotarła też do brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)
Tysiące demonstrantów protestowały dzisiaj w centrum Londynu po śmierci George'a Floyda w czasie brutalnej interwencji policyjnej w Minneapolis. Tłum skandował: 'Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju!' i 'Życie czarnoskórych się liczy!'
Reklama

Wielu demonstrantów było ubranych na czerwono, niektórzy nieśli banery z napisami: "Wielka Brytania nie jest niewinna: mniej rasizmu to wciąż rasizm!" i "Rasizm to problem globalny!". Inni skandowali: "George Floyd" i "Życie czarnoskórych się liczy!".

Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem został przygnieciony do ziemi przez policjanta, który przez dziewięć minut klęczał na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Dowódcy brytyjskiej policji przyznali, że są wstrząśnięci tym, w jaki sposób zginął Floyd oraz skalą przemocy, jaką wywołała jego śmierć. Zaapelowali też do protestujących w Londynie, by zachowali środki bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa i współpracowali z policją.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson - jak relacjonuje Reuters - oświadczył: "Oczywiście, że życie czarnoskórych się liczy i całkowicie rozumiem gniew i żal, które odczuwalne są nie tylko Ameryce, ale teraz na całym świecie i w naszym kraju również".

W związku z zabiciem Floyda, dzisiaj w nocy doszło do protestów w Paryżu przeciw brutalności policji we Francji i w USA, co było również reakcją na śmierć Adamy Traore, zmarłego we francuskim areszcie w 2016 roku. Demonstracje przekształciły się w zamieszki i starcia z policją. Według mediów, na ulice wyszło ponad 20 tys. osób. 

Czytaj więcej:

USA: Zamieszki po śmierci Afroamerykanina. Tłum podpalił komisariat

W Los Angeles, Atlancie i Filadelfii wprowadzono godzinę policyjną

Sky News: George Floyd próbował odmienić swoje życie po pobycie w więzieniu

Bokser Mayweather zaoferował sfinansowanie pogrzebu George'a Floyda

Mieszkańcy UK upamiętnią dziś przed domami śmierć George'a Floyda

Giganci światowego tenisa zaprotestowali przeciw rasizmowi

  Komentarze
  • Kama
   3 czerwca, 20:53

   Przynajmniej cos robia i wyrazaja sprzeciw a nie jak odwazni Polacy gdy zamordowano rodaka w UK po referendum ,siedzieli tylko na forach internetowych.Uczcie sie jak wyglada szacunek do "brata" i odwaga w wyrazaniu swojego sprzeciwu bo dokazywac slownie przy wodce na grillu to kazdy potrafi.

  • Celestyn76
   4 czerwca, 08:24

   Kazde zycie sie liczy ro nienarodzone rowniez a to ich haslo to przejaw rasizmu czarnego rasizmu a to ze ten policjant sadysta zlamal procedury zatrzymamia to inna sprawa I za to bedzie osadzony a lobuzy I bandyci maja pretexts did ranowania I palenia dobytku widzielismy to samo w londynie gdy policja za strzeli last kryminaliste handlujacego dragami i posiadajacego bron ten w usa byl bez gnata ale mial falszywa kase co jest tam ciezkim przestepstwem

  • Mario
   4 czerwca, 08:43

   Ja tylko nie rozumiem jednego. Dlaczego rasizm działa w jedna stronę. Może dlatego ze tabdruga strona non stop zwraca na to głośno uwagę w mediach na wszelaki sposób.Ogolnie jak dla mnie problem mocno rozdmuchiwany żeby ludzie rzeczywiście w to wierzyli.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama