Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Premier Izraela powitany gwizdami przez demonstrantów

Londyn: Premier Izraela powitany gwizdami przez demonstrantów
Wizyta premiera Izraela w Londynie wywołała gwałtowne reakcje zamieszkującej w brytyjskiej stolicy społeczności żydowskiej. (Fot. ISABEL INFANTES/AFP via Getty Images)
Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który dzisiaj przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.
Reklama
Reklama

Manifestanci, głównie Żydzi mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz obywatele Izraela, krzyczeli: "Netanjahu do więzienia!", "Nie możesz mówić w imieniu naszego państwa!".

Protestujący zgromadzili się w pobliżu Downing Street, przy której znajduje się siedziba brytyjskiego rządu. Oprócz rozmów z premierem Rishim Sunakiem, Netanjahu ma również w planach spotkanie z minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suellą Braverman - powiadomił Reuters.

Projekt reformy wymiaru sprawiedliwości zainicjowanej przez rząd Izraela zakłada m.in. wzmocnienie kontroli władz nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie, Knesecie.

Netanjahu spotkał się dzisiaj z brytyjskim premierem na Downing Street 10. (Fot. Getty Images)

Plany reformy wywołały trwające od tygodni protesty na ulicach izraelskich miast, przybierające czasem formę gwałtownych starć z policją. W połowie marca prezydent Izraela Icchak Herzog oświadczył, że kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej.

Wczoraj w Izraelu zorganizowano "dzień paraliżu", czyli kolejne masowe protesty przeciwko reformie sądownictwa. W całym kraju odbyło się ponad 150 demonstracji. W Hajfie i Tel Awiwie policja użyła armatek wodnych, aby rozpędzić demonstrantów, przeciw którym wysłano również oddziały konne.

Również wczoraj Kneset przyjął ustawę chroniącą Netanjahu przed sądowym nakazem odsunięcia od pełnienia urzędu. Zgodnie z ustawą, jedynie większość trzech czwartych głosów ministrów rządu lub deputowanych może zmusić premiera do wzięcia tymczasowego urlopu, i to tylko ze względu na stan zdrowia. 

Czytaj więcej:

NASA i Izraelska Agencja Kosmiczna podpisały porozumienie w sprawie misji na Księżyc w 2025 r.

Izrael: Dwie ofiary śmiertelne, w tym 6-latek, w ataku terrorystycznym w Jerozolimie

  Komentarze
  • Hihi
   24 marca, 14:52

   Kto jak kto ale plemię wyznania handlowego nie jest zadowolone z zastępowania gotówki pieniądzem cyfrowym

  • Matt Londonist
   24 marca, 15:21

   Super !!! w wielkim skrocie to narod wybrany spowodowal wojne na ukrainie.USrael jest jedynym prawdziwym sojusznikiem USA. Zelenski jest zydem chazarskim podobnie jak Duda. Niecierpie go za proby wciagniecia Polski w ta "wojenke", patrz rakiety w Przewodowie. Lgal, przysiegal na zwoja matke, ze byly rosyjskie. Nietety dziedek Biden sie wygadal. Narod wybrany chce zasiedlic tereny bylej chazarii. Narod wybrany chce pozbawic kraje arabskie dochodu (ropa - samochody elektryczne, ktore nie maja nic wspolnego z ekologia [recykling milionow zuzytych baterii - niemozliwy]) Ale przegraja.

  • Tropiciel
   24 marca, 15:50

   @Matt Londonist

   Idz sie leczyc chlopie, totalne glupoty rasisto!! Takiemu jak ty to musi byc bardzo ciezko w uk!! Ja pierdziele co wy maci w tych pustych lbach.!

  • Do tropiciel:
   24 marca, 17:11

   Ale Matt dobrze gada, tak jest niezaprzeczalną prawda.
   Dokładnie tak to wszystko wygląda.
   Dlaczego osoby nie zgadzające się z opinią innych osób, muszą atakować nie podając żadnych argumentów?
   Ps. Dlaczego wyzywasz kogoś od rasistów nię znając pojęcia tego słowa?

  • Antyputler
   24 marca, 17:48

   @Do tropiciel..a jakich argumentów do potwierdzenia swoich TEZ ( bo przecież nie FAKTÓW) użył według Ciebie, @Matt ? Żadnych ! Ot takie antysemickie bajdurzenie. Przypominam Ci, że antysemityzm
   przed i w czasie ll wojny, poszedl w stronę rasizmu, a ten skończył się eksterminacją Żydów. No i na koniec proste pytanie : Kto, na kogo napadł24 lutego 2022 ?

  • Do oszoloma
   24 marca, 19:52

   Mat londonist , pisalem ci juz nie raz-NIE WÁCHAJ BUTAPRENU Z WORKA BO CI SIE ZWOJE MÓZGOWE PLÁCZÁ

  • Me
   24 marca, 22:13

   Brawo Matt za odwagę, cała prawda.

  • Polak
   25 marca, 05:19

   Do tropiciel: wy pl w uk ....nauczcie siie pisac po polsku.... botylko jeden wielki bełkot wprowadzacie, rozumię że mieszkacie na wyspach i zapomnieliściie juz polskiego, a angielskiego jeszcze sie nie nauczyliscie ... Tropiciel , co znaczy pojecie tego słowa ??? pomoge ci ....znaczenie powinno byc

  • Janusz z rzezni
   25 marca, 11:13

   @Polak

   ty to dopiero belkoczesz, wez spadaj niedojdo!

  • Celestyn76
   25 marca, 16:02

   Ktos tam napisal o antysemityzmie a czym wg ciebie jest syjonizm jesli nie forma rasizmu trybalnego ktorego nie uznaja nawet ortodoksyjni zydzi syjonisci w izraelu biora przyklad ze swoich niegdysiejszych oprawcow w kwestii traktowania filistynow zwany h obecnie palestynczykami niestety obecnie cokilwiek z Lego powie sie o izraelu od razu jest sie okrzyknietym antysemita

  • Antyputler
   25 marca, 21:16

   @Celestyn. Weź człowieku jeszcze raz przeczytaj moj wpis i dopiero wtedy porównaj syjonizm, do eksterminacji Żydów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama