Menu

Londyn: Pierwsza wystawa w POSK od czasów lockdownu

Londyn: Pierwsza wystawa w POSK od czasów lockdownu
Na wystawie zaprezentowano m.in. reprodukcje obrazów Jerzego Kossaka i Wojciecha Kossaka. (Fot. Twitter/@posklondon)
Wystawę 'Sztuka i propaganda w wojnie Polaków z bolszewikami' otwarto wczoraj, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.
Reklama

To pierwsza dostępna dla publiczności wystawa w POSK po złagodzeniu w Wielkiej Brytanii ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Zaprezentowano na niej reprodukcje obrazów Jerzego Kossaka, Wojciecha Kossaka, Leonarda Wintorowskiego i Stanisława Batowskiego Kaczora, przedstawiających sceny bitewne z wojny z bolszewikami, rysunki Czesława Tańskiego oraz plakaty rekrutacyjne i propagandowe z okresu wojny, zarówno polskie, jak i sowieckie.

"To rocznica, o której chyba jednak mówi się trochę za mało, biorąc pod uwagę, jakie było olbrzymie znaczenie historyczne tego wydarzenia. To zwycięstwo było wielowymiarowe, pokazało zdolność Polaków do współpracy ponad podziałami i to ponad realnymi podziałami" - podkreślił podczas otwarcia wystawy Mateusz Stąsiek, konsul RP w Londynie.

"Trzeba było wiele przezwyciężyć problemów, żeby przygotować armię, ale to się udało. Nie zapominajmy, że to była nie tylko wojna militarna, ale też wojna o duszę Europy i o duszę Polaków, a Polacy okazali się narodem bardzo odpornym na komunizm" - dodał.

"Tą wystawą chcemy zwrócić uwagę na wątek, który jest trochę pomijany - zaangażowania sztuki w zwycięstwo nad bolszewikami. To była wojna światów, wojna między cywilizacjami i tak była pojmowana od strony ideologicznej, zarówno przez Polaków, jak i bolszewików. Zwłaszcza na plakatach można zaobserwować, w jaki sposób obie strony widziały siebie nawzajem, w jaki sposób obie strony prowadziły tę walkę, która ostatecznie była zwycięska dla Polaków także w tej warstwie ideologicznej" - wskazała Dobrosława Platt, dyrektor Biblioteki Polskiej POSK w Londynie, która przygotowała wystawę.

Wystawa, która została zorganizowana przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie dostępna także w wersji online.

Czytaj więcej:

Brexit: Burmistrz Londynu nagrodził organizacje, które wspierają obywateli UE

Zmiana w działaniu biura East European Resource Centre

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama