Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Odnotowano ponad 130 pożarów wywołanych zapłonem akumulatorów w e-hulajnogach

Londyn: Odnotowano ponad 130 pożarów wywołanych zapłonem akumulatorów w e-hulajnogach
E-hulajnogi stanowią niebezpieczeństwo jeśli ich akumulatory są nieodpowiednio ładowane i przechowywane. (Fot. Getty Images)
W ciągu nieco ponad roku strażacy otrzymali wezwania do ponad 130 pożarów spowodowanych przez zapłon akumulatorów w rowerach i hulajnogach elektrycznych w Londynie - donosi 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Ogromny wzrost liczby tych przypadków spowodował naciski na rząd, by wprowadzić przepisy dotyczące bezpiecznego przechowywania tych pojazdów w domach należących do wspólnot mieszkaniowych i mieszkań komunalnych.

Pojazdy wyposażone w baterie litowo-jonowe - które są podatne na przegrzanie w przypadku niewłaściwego ładowania - zostały zakazane we wszystkich budynkach parlamentu. Po kilku poważnych pożarach, hulajnóg elektrycznych nie można przewozić metrem ani londyńskimi autobusami.

Niepokój budzi jednak brak oficjalnych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w domach, mimo że akumulatory w e-hulajnogach są przyczyną co najmniej pięciu pożarów mieszkań w Londynie w tym roku - w Brixton, Leytonstone, Newham, Willesden i West Drayton.

Z danych uzyskanych od londyńskiej straży pożarnej wynika, że w ubiegłym roku strażacy byli wzywani do 104 pożarów związanych z bateriami litowymi - 44 w przypadku rowerów elektrycznych, 28 - w przypadku skuterów elektrycznych i 32 innych zdarzeń, w tym pożarów telefonów komórkowych, laptopów i przypadków, w których nie udało się zidentyfikować źródła jednoznacznie.

To cztery razy więcej niż 26 przypadków odnotowanych w 2020 roku. W tym roku doszło do kolejnych 29 pożarów baterii litowych, w tym 17 w e-rowerach.

Poseł Tim Farron z Partii Liberalno-Demokratycznej i członkini Zgromadzenia Londynu Hina Bokhari zwrócili się z pismem do ministra ds. bezpieczeństwa pożarowego Lorda Greenhalgha, wzywając do przeprowadzenia kampanii społecznej poświęconej bezpiecznemu przechowywaniu i ładowaniu akumulatorów oraz zniechęcając do kupowania ich od podejrzanych dostawców.

Transport for London wydał zakaz przewożenia e-hulajnóg w metrze w grudniu zeszłego roku. Burmistrz Sadiq Khan poinformował, że hulajnogi i rowery elektryczne są zabronione w budynku nowego ratusza i wszystkich budynkach straży pożarnej.

"Wiele pożarów wywołują akumulatory zakupione przez internet, które mogą nie spełniać odpowiednich norm bezpieczeństwa. Wiemy, że akumulatory litowo-jonowe są podatne na awarie, jeśli stosuje się niewłaściwe ładowarki, dlatego ważne jest, aby zawsze używać ładowarki odpowiedniej dla danego produktu i kupować oryginalne ładowarki od renomowanych sprzedawców" – podkreśliła rzeczniczka londyńskiej straży pożarnej.
 

Czytaj więcej:

Londyńska policja masowo rekwiruje elektryczne hulajnogi

Rośnie liczba przechodniów w UK potrąconych przez hulajnogę

Elektryczne hulajnogi najniebezpieczniejszą formą transportu w Londynie?

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama