Menu

Londyn: Od dzisiaj wyższa "ekologiczna opłata" dla ciężarówek

Londyn: Od dzisiaj wyższa "ekologiczna opłata" dla ciężarówek
Strefa LEZ została wprowadzona w Londynie 4 lutego 2008 r. (Fot. Getty Images)
Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, zaostrza od dzisiaj standardy Strefy Niskiej Emisji (Low Emission Zone, LEZ) dla pojazdów ciężkich. Ciężarówki, autobusy i autokary muszą teraz spełniać normy Euro 4 lub uiszczać dzienną opłatę w wysokości do 300 funtów.
Reklama
Reklama

Nowe przepisy mają zastosowanie do ciężkich pojazdów w większości obszaru Wielkiego Londynu (Greater London) i są zgodne z normami emisji dla strefy ultra niskiej emisji w centrum Londynu (ULEZ).

Wysokość obowiązujących od dzisiaj opłat zależy od tego, jaką normę emisji reprezentuje dany pojazd. Jeśli ciężarówka lub autokar, podlegające obowiązkowi Euro 6, spełniają normę Euro 4 lub Euro 5, wjazd do strefy LEZ kosztuje 100 funtów dziennie. Z kolei jeśli pojazd nie spełnia normy Euro 4, wjazd do Strefy Niskiej Emisji  to wydatek w wysokości 300 funtów.

Władze Londynu liczą, że wprowadzenie surowszych norm dla LEZ, wraz z rozszerzeniem strefy ultra niskiej emisji pod koniec tego roku, zmniejszy emisje tlenków azotu z transportu drogowego o około 30 procent w całym Londynie w 2021 roku.

Co więcej, w ciągu najbliższych 30 lat może zapobiec ponad milionowi przyjęć do szpitali związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki temu, NHS zaoszczędzi około 5 miliardów funtów.

Na początku tego roku Transport for London (TfL), spółka zarządzająca komunikacją miejską w brytyjskiej stolicy, ogłosiła, że ​​cała jej 9-tysięczna flota autobusów spełnia standardy LEZ.

"Zanieczyszczenie powietrza powoduje długotrwałe szkody i stanowi ogólnokrajowy kryzys zdrowia publicznego. W Londynie każdego roku przyczynia się do tysięcy przedwczesnych zgonów. Działania, które podejmujemy, już przynoszą zmiany i ratują życie" - podkreśla burmistrz Londynu, Sadiq Khan.

TUTAJ można sprawdzić, czy pojazd spełnia normy emisji spalin dla stref niskoemisyjnych. 

Czytaj więcej:

Powietrze w Londynie dawno nie było tak czyste

Zielone tablice rejestracyjne w UK już jesienią

Kierowcy w Londynie z nową opłatą. Pomoże finansować Transport for London

  Komentarze
  • On
   1 marca, 15:35

   Cikawe kto tym snobom z Citi bedzie żer dowoził do sklepów.

  • Qrier
   1 marca, 17:18

   Klient zapłaci

  • Jakub Bukaj
   1 marca, 19:16

   Ja już dziś zapoznałem się z tą opłatą....
   W piątek płaciłem za parking przed pracą £20 a dziś w tym samym miejscu i za ten sam czas £40.
   Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej

  • Kierofca
   1 marca, 19:27

   Oczywiście że klient zapłaci. Żarcie trzeba dowozić do marketów, ludzie zawsze jedli i jeść będą. Właściciel przerzuci koszta transportu na cenę produktów w sklepie to oczywiste. Inaczej mówiąc koszty transportu przepchnie się do ostatniego ogniwa łańcucha czyli zwykłego szarego człowieka który kupi produkt po wyższej cenie.

  • Obudzony.
   2 marca, 05:15

   Jak sie ma biznes logistyczny to nie po to by placic 300 za dzien to sie wymienia flote na nowa i jezdzi bez oplat. A chajs sie kreci nie?

  • Czopek
   2 marca, 06:45

   Produkty podrożeją i tyle. Przedsiębiorca nigdy nie płaci takich podwyżek - płaci je klient.

  • OloWww
   4 marca, 07:16

   Ciekawe jak placa za Bassy jak 70% floty nie spelnia nawet Eue3 i jest nie sprawna a jezdzi prawie nic nie dziala w nich kto doplacibdi tego szajsu a nowe kosztuja i trzeba sprowadzic zagranicy !!! Ciekawe

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama